avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I

Va rog frumos pentru un sfat privind iesirea la pensie a unei persoane cu grupa I de munca. Este vorba de un barbat nascut la data de 9 octombrie 1957 care a lucrat 28 ani din care 11 ani si 6 luni in grupa I de munca pentru care exista adeverinta. Cand ar putea iesi la pensie anticipat ? Dar la limita de varsta? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mariana1955 , utilizator 16:07, 9 Ianuarie 2014
Pentru a indeplini conditiile de pensionare(limita de varsta sau anticipata )trebuie un stagiu de cotizare de 35 de ani, conditie pe care nu o indeplineste, avand un stagiu de 33 de ani si 6 luni ( 5 ani si sase luni stagiu suplimentar pentru grupa 1 a de munca, plus 28 ani). Daca va mai lucra 1 an si 6 luni, va putea beneficia de pensie limita de varsta la implinirea varstei de 59 de ani si 6 luni, conform modificarii art 55, tabelul 1 indice 1 din L263/2010
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)
Formula de calcul a pensiei de limita de varsta mihaipeste55 mihaipeste55 P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare mihaela david mihaela david cand poate iesi la pensie anticipat un barbat nascut in luna octombrie 1958,care are si 19 ani de grupa a II a. multumesc. (vezi toată discuția)