Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cu grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cu grupa I

Va rog frumos pentru un sfat privind iesirea la pensie a unei persoane cu grupa I de munca. Este vorba de un barbat nascut la data de 9 octombrie 1957 care a lucrat 28 ani din care 11 ani si 6 luni in grupa I de munca pentru care exista adeverinta. Cand ar putea iesi la pensie anticipat ? Dar la limita de varsta? Multumesc.
Pentru a indeplini conditiile de pensionare(limita de varsta sau anticipata )trebuie un stagiu de cotizare de 35 de ani, conditie pe care nu o indeplineste, avand un stagiu de 33 de ani si 6 luni ( 5 ani si sase luni stagiu suplimentar pentru grupa 1 a de munca, plus 28 ani). Daca va mai lucra 1 an si 6 luni, va putea beneficia de pensie limita de varsta la implinirea varstei de 59 de ani si 6 luni, conform modificarii art 55, tabelul 1 indice 1 din L263/2010
Multumesc frumos.