Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lamuriri recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lamuriri recalculare alcoolemie

Salut,

Asa cum spuneam intr-un post anterior, am fost prins la un filtru cu 0,41 in aerul expirat. Prima proba de sange s-a recoltat dupa 30 minute si a avut valoarea de 1 la mie, iar a doua proba s-a recoltat dupa inca o ora si a avut valoarea de 0,75 la mie.

Dupa cum vedeti valorile sunt cam la limita, lucru observat si de politistul de la Cercetari Penale - mi-a zis ca "ar trebui o recalculare".

1. Era obligatoriu sa fac recalcularea ? Nici acum nu sunt sigur ca am procedat bine ascultand "sfatul" politistului.

2. Presupun ca valorile obtinute la probele 1 si 2 se refera strict la momentul recoltarii lor, nicidecum la momentul in care am fost depistat in trafic. Asa e ? Probabil ca valorile respective sunt folosite intr-o ecuatie mai mult sau mai putin stiintifica (greutate, inaltime, tipul mancarii, ora ingerarii alcoolului si durata, cantitatea de alcool si taria in grade etc), cu scopul de a determina "trendul" si o valoare estimativa la momentul X.

3. Din experienta dvs, cat dureaza aceasta recalculare? Eu sunt clientului IML-ului din Bucuresti si am platit-o in urma cu 3-4 saptamani.... Daca intr-adevar este vorba de o formula matematica atunci intr-o saptamana ar fi trebuit sa sosesca rezultatele....

Mutumesc celor care binevoiesc sa-mi raspunda.
Costin
costincoman, utilizator
costincoman a scris:

Salut,

Asa cum spuneam intr-un post anterior, am fost prins la un filtru cu 0,41 in aerul expirat. Prima proba de sange s-a recoltat dupa 30 minute si a avut valoarea de 1 la mie, iar a doua proba s-a recoltat dupa inca o ora si a avut valoarea de 0,75 la mie.

Dupa cum vedeti valorile sunt cam la limita, lucru observat si de politistul de la Cercetari Penale - mi-a zis ca "ar trebui o recalculare".

1. Era obligatoriu sa fac recalcularea ? Nici acum nu sunt sigur ca am procedat bine ascultand "sfatul" politistului.

2. Presupun ca valorile obtinute la probele 1 si 2 se refera strict la momentul recoltarii lor, nicidecum la momentul in care am fost depistat in trafic. Asa e ? Probabil ca valorile respective sunt folosite intr-o ecuatie mai mult sau mai putin stiintifica (greutate, inaltime, tipul mancarii, ora ingerarii alcoolului si durata, cantitatea de alcool si taria in grade etc), cu scopul de a determina "trendul" si o valoare estimativa la momentul X.

3. Din experienta dvs, cat dureaza aceasta recalculare? Eu sunt clientului IML-ului din Bucuresti si am platit-o in urma cu 3-4 saptamani.... Daca intr-adevar este vorba de o formula matematica atunci intr-o saptamana ar fi trebuit sa sosesca rezultatele....

Mutumesc celor care binevoiesc sa-mi raspunda.
Costin

Solicitarea recalcularii alcoolemiei este o proba pe care dvs.o puteti solicita sau nu.Nu este obligatoriu sa solicitati administrarea acestei probe.
Efectuarea acestei lucrari depinde de IML ,in functie de numarul de lucrari de specialitate pe care le are comisia de efectuat,in functie de alte lucrari sau activitati.Nu exista un termen anume pentru efectuarea si predarea lucrarii.
Probele recoltate se refera la data si ora recoltarii.
Calculul se refera la concentratia alcoolului,cantitatea de alcool pur exprimata in grame , la factorul de difuzie si la greutatea corporala
@r.gabi: multumesc pentru raspuns

Dar considerand ca nu cere nimeni recalcularea, de unde stie procurorul/judecatorul ce alcoolemie in sange am avut la momentul in care eu CONDUCEAM masina? Valorile obtinute la proba 1 si la proba 2 nu reflecta nicidecum alcoolemia din momentul in care am fost oprit de politie. Singura valoare de baza este scrisa pe chitanta listata de alcool-testerul in care am suflat.

Ar fi mai simplu daca la Art.87 din ordonanta ar scrie. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge sau peste 0,4 mg/l alcool pur in aerul expirat se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Textul scris cu italice este adaugat de mine.
Din lege, actele dosarului si din cererea pe care trebuie sa i-o adresati