Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Va rog sa-mi spuneti daca pot sau nu si daca da, pe ce perioada pot sa beneficiez de pensia de urmas dupa sotul meu care a decedat pe 14.02.2013. Am o fata care primeste pensie de urmas, eleva in clasa a XII-a si care in august 2013 a implinit 18 ani. Eu am lucrat la o societate cu salariul minim pe ec. Perioada februarie cand a decedat sotul meu si pana la 31 iulie 2013 cand societatea a intrat in insolventa, am avut urmatoarele venituri: (Mentionez ca perioada 1.08.2013-30.10.2013 aceste 3 luni nu am primit nici un leu. De la 1.11.2013 sunt angajata la o societate ca munc nec avand tot salariul min. pe ec.)
Va voi afisa veniturile mele brute pe perioada februarie-iulie 2013 rezultate din adeverinta primita de la ultimul loc de munca privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor ptr somaj:
1.februarie 2013- baza de calcul=530
2.martie 2013- baza de calcul=747
3.apriliie 2013- baza de calcul=783
4.mai 2013- baza de calcul=534
5.iunie 2013- baza de calcul=569
6.iulie 2013- baza de calcul=873
Perioada 13.02.2013-7.06.2013 au existat 14 zile concediu fara salariu.
Incepand cu 1.08.2013 contractul ind. de munca inceteaza in temeiul art. 65 alin. 1 din codul muncii.
Cati ani de casatorie ati avut?

Legea nr.263/2010:

ART. 83
Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).
ART. 85
(1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.
(2) În cazul în care durata căsătoriei este mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.
ART. 86
(1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin un an.
(2) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş, indiferent de vârstă şi de durata căsătoriei, dacă decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5).
ART. 87
Soţul supravieţuitor care nu îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 85 şi la art. 86 alin. (1) beneficiază de pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5).
am avut 21 ani si 5 luni de casatorie.el era pensionat la limita de varsta.
va rog sa-mi spuneti, dupa calculul dvs daca am dreptul la ceva din cele sase luni de pensie de urmas dupa datele pe care vi le-am dat.
va multumesc.
Prevederile art.87 nu vi se aplica, deoarece aveati venituri in cele 6 luni de la decesul sotului.
In cazul dvs. se aplica prevederile art.85 alin.(1):

ART. 85
(1) Soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani.

La data cand veti avea dreptul la pensie, puteti opta pentru pensia dvs. sau pentru pensia de urmas.
Care sunt luna si anul nasterii dvs.? Cata vechime in munca aveti?

HG nr. 257/2011:

ART. 68
Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevãzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş dupã soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasã dintre acestea, plata drepturilor pentru care a optat efectuându-se cu luna urmãtoare solicitãrii lor.

Sunt nascuta in 14 septembrie 1965 si am 13 ani si 10 luni de munca.
Conform actualelor prevederi ale Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, veti avea varsta standard de pensionare in iulie 2028. Daca nu veti mai lucra pana atunci, nu veti avea dreptul la pensie limita de varsta (stagiul minim necesar este de 15 ani), dar veti avea dreptul la pensia de urmas.