avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas - sot supravietuitor fara venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas - sot supravietuitor fara venituri

poate beneficia sotia supravietuitoare de pensie de urmas de pe urma sotului (pensie la limita de varsta) in conditiile in care nu are venituri lunare si nu indeplineste varsta de pensionare iar durata casatoriei a fost peste 40 ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:02, 15 Mai 2011
da.. primeste jumate din pensia sotului decedat,timp de 6 luni, din cate stiu eu..dupa ce implineste si ea varsta de pensionare va primi tot jumate din pensia sotului pana la decesul ei
1. Legea 263/2011 spune:
Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
...
Art. 86
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.

(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

Art. 87
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85 si la art. 86 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

2. Daca nu se incadreaza intr-una din prevederile de la art.86 atunci nu poate beneficia de pensie de urmas decat la implinirea varstei standard de pensionare.
3. Dati data nasterii, poate e posibil sa aiba varsta standard de pensionare avand in vedere ca are 40 de ani de casatorie.
1953, nu stiu data exacta. poate sa iasa anticipat si sa opteze intre pensia ei daca este mai mica si pensia de urmas, care dintre ele fiind mai mare?
In functie de luna nasterii,gasiti si luna cand are dreptul la pensie de urmas

Ianuarie 1953 │Mai 2012
Februarie 1953 │Iunie 2012
Martie 1953 │Iulie 2012
Aprilie 1953 │Septembrie 2012
Mai 1953 │Octombrie 2012
Iunie 1953 │Noiembrie 2012
Iulie 1953 │Ianuarie 2013
August 1953 │Februarie 2013
Septembrie 1953 │Martie 2013
Octombrie 1953 │Mai 2013
Noiembrie 1953 │Iunie 2013
Decembrie 1953 │Iulie 2013









Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor r3lutzu r3lutzu Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Vreau sa stiu daca mama mea poate sa ia pensie de urmas,ea are varsta de 55 ani si sufera de o ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas deeariri deeariri Va rog sa-mi spuneti daca pot sau nu si daca da, pe ce perioada pot sa beneficiez de pensia de urmas dupa sotul meu care a decedat pe 14.02.2013. Am o fata ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas Aurelia1960 Aurelia1960 Buna ziua, As dori sa stiu daca este posibilitatea sa pot beneficia de pensie de urmas? Sotul este decedat din 1996. El are pe cartea de munca in jur de 20 ... (vezi toată discuția)