Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas - sot supravietuitor fara venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas - sot supravietuitor fara venituri

poate beneficia sotia supravietuitoare de pensie de urmas de pe urma sotului (pensie la limita de varsta) in conditiile in care nu are venituri lunare si nu indeplineste varsta de pensionare iar durata casatoriei a fost peste 40 ani?
da.. primeste jumate din pensia sotului decedat,timp de 6 luni, din cate stiu eu..dupa ce implineste si ea varsta de pensionare va primi tot jumate din pensia sotului pana la decesul ei
1. Legea 263/2011 spune:
Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
Art. 86
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.

(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

Art. 87
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85 si la art. 86 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

2. Daca nu se incadreaza intr-una din prevederile de la art.86 atunci nu poate beneficia de pensie de urmas decat la implinirea varstei standard de pensionare.
3. Dati data nasterii, poate e posibil sa aiba varsta standard de pensionare avand in vedere ca are 40 de ani de casatorie.
1953, nu stiu data exacta. poate sa iasa anticipat si sa opteze intre pensia ei daca este mai mica si pensia de urmas, care dintre ele fiind mai mare?
In functie de luna nasterii,gasiti si luna cand are dreptul la pensie de urmas

Ianuarie 1953 │Mai 2012
Februarie 1953 │Iunie 2012
Martie 1953 │Iulie 2012
Aprilie 1953 │Septembrie 2012
Mai 1953 │Octombrie 2012
Iunie 1953 │Noiembrie 2012
Iulie 1953 │Ianuarie 2013
August 1953 │Februarie 2013
Septembrie 1953 │Martie 2013
Octombrie 1953 │Mai 2013
Noiembrie 1953 │Iunie 2013
Decembrie 1953 │Iulie 2013

Carp Mircea, utilizator