avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Vreau sa stiu daca mama mea poate sa ia pensie de urmas,ea are varsta de 55 ani si sufera de o boala nevindecabila la muschi!Precizez ca tatal meu a murit acum 9 ani si era pensionar pe caz de boala!
Va multumesc
Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

Daca boala de cara sufera este incadrata in gr. 1 sau 2 de invaliditate sau daca decesul sotului s-a datorat unui accident de munca sau boala profesionala, are dreptul la pensie de urmas indiferent de varsta:
Art. 86
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).
Spuneti data nasterii mamei sa vedem daca indeplineste conditia varstei standard de pensionare.
Data nasteri este 1august 1957.
Tatal meu sa imbolnavit de ciroza hepatica in perioada care lucra!Este o boala profesionala?!
Mama sufera de diabet zaharat tip 2, polimiozita musculara(boala nevindecabila)+hipertensiune arteriala.
Va multumesc mult .
Indeplineste conditiile de varsta in iunie 2018, data de la care beneficiaza de pensie de urmas (art.85 alin.1).
Daca in urma expertizelor medicale va fi incadrata in gr. I sau II de invaliditate poate beneficia de pensie de urmas indiferent de varsta (art.86 alin.1).

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.

Art. 86
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).

Ciroza hepatica ar putea (nu sunt sigur) fi catalogata ca boala profesionala daca la momentul ivirii si pe parcursul activitatii profesionale a fost inregistrata ca boala profesionala datorata noxelor de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas milan12 milan12 Tatal meu a decedat in 2011 din cauza tuberculozei,era pensionat pe caz de boala din anul 2008,mama are 53 de ani, au fost casatoriti 32 de ani.intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor maryan27 maryan27 Buna ziua! Pentru a beneficia de pensia sotului decedat, care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca sotia in viata? Trebuie sa indeplineasca ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas - sot supravietuitor fara venituri cyan cyan poate beneficia sotia supravietuitoare de pensie de urmas de pe urma sotului (pensie la limita de varsta) in conditiile in care nu are venituri lunare si nu ... (vezi toată discuția)