Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Schimbul de motoare intre masini
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Schimbul de motoare intre masini

Buna ziua , este legal si se poate omologa la RAR schimbul unui motor (respectiv , intregii platforme tehnice) de pe o masina pe alta ? De exemplu pe caroseria unei Dacii 1310 sa montez motorul si platforma tehnica de pe un logan ?
Problem! In principiu da. Numai ca va costa cam mult, se face omologare individuala...
Teoretic este posibil,practic ramane de vazut
Are importanta diferenta intre caracteristicile tehnice ale platformei care se intentioneaza a se monta
Atentie sa detineti documente de provenienta ale componentelor pe cale le montati pe caroseria veche
Atentie,montajul trebuie sa fie executat in unitate autorizata,care sa emita documente justificatie
Pentru a preintampina situatii neplacute,este de preferat anterior demararii demersurilor sa contactati RAR,care de alt fel este si competent sa realizeze raportul tehnic de omologare si care analizand documentele poate sa va comunice daca modificarea care va intereseaza poate fi omologata