Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

Buna seara si La multi ani !
Spuneti-mi, va rog, ce declaratie trebuie sa completez pentru ca vreau sa renunt la "TVA la incasare" ? Pana la ce data se poate face optiunea?
Multumesc.
D097 :
[ link extern ]

"Formularul (097) “Notificare privind aplicarea sistemului TVA la încasare”se depune
la organul fiscal competent, la termenele prevăzute de lege:
a) pentru intrarea, prin opțiune, în sistem, până pe 25 ianuarie, inclusiv – persoanele
impozabile care în anul precedent au realizat o cifră de afaceri care nu depăşeşte plafonul
de 2.250.000 lei şi nu au aplicat sistemul TVA la încasare în anul precedent, cu condiția ca la
data exercitării opțiunii să nu fi depăşit plafonul pentru anul în curs,
b) pentru intrarea, prin opțiune, în sistem, începând cu data înregistrării în scopuri
de TVA – persoanele impozabile care se înregistrează în scopuri de TVA în cursul anului,
c) pentru ieşirea din sistem, prin depăşirea plafonului de 2.250.000 lei, până la data
de  25  inclusiv  a  lunii  următoare  perioadei  fiscale  în  care  persoana  impozabilă a  depăşit
plafonul
  –  persoanele  impozabile  care  aplică sistemul  TVA  la  încasare  şi  care  depăşesc
plafonul de 2.250.000 lei,
d) pentru ieşirea din sistem, prin opțiune, între data de 1  şi 25 ale oricărei luni –
persoanele impozabile care aplică sistemul TVA la încasare şi care nu depăşesc în cursul unui
an plafonul de 2.250.000 lei, dar care renunță la aplicarea sistemului respectiv. P