Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL-D

Buna seara,

Doresc sa infintez o societate comerciala debutant. Am citi despre conditiile care trebuiesc indeplinite pentru infiintarea acestui tip de societate precum si despre facilitatile fiscale care pot fi obtinute.
Ma intereseaza daca sunt obligata sa realizez acel plan de afaceri in momentul constituirii societati sau acel plan de afaceri trebuie realizat doar in situatita in care se doreste accesarea alocatilor financiare nerambursabile (cele de pana la 10000 euro)?
Si as mai vrea sa stiu daca pentru obtinerea scutii de la plata taxelor de inmatriculare la Registrul Comertului trebuie sa fac ceva diferit?

Multumesc!

Buna ziua,
Planul de afaceri il faceti dupa constituirea firmei si doar daca doriti sa primiti alocatiile financiare nerambursabile.
Cand faceti rezervarea de denumire trebuie sa aveti grija sa completati in continuarea numelui "SRL-D". In plus fata de un SRL normal trebuie sa mai redactati o declaratie in care sa mentionati ca nu detineti si nu ati detinut calitatea de asociat, actionar sau administrator in alta firma.

Succes!