Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna - compensare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna - compensare

buna ziua ! as dori sa stiu daca eu mai am de luat zile de concediu pe 2013 si stiu sigur ca anul acesta nu o sa le iau ,cand ar trebui sa primesc banii pentru zilele de concediu neefectuat ,care este perioada pana cand ar trebui sa le plateasca angajatorul ?va multumesc !
1. Conform dispozițiilor Codului Muncii, art.146 alin.3, angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

2. La alin.4 al aceluiasi articol se dispune ca, compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

3. Faţă de lipsa unei rezolvări legale a situaţiei în care angajatorul nu acordă concediu, până la sfârşitul anului următor, salariatului care într-un an calendaristic nu a efectuat integral concediul de odihnă la care avea dreptul, soluţia nu poate fi decât acordarea unei despăgubiri egale cu indemnizaţia de concediu ce i s-ar fi cuvenit salariatului în cauză. Aşadar de la regula efectuării în natură a concediului de odihnă există nu numai excepţia privitoare la cazul încetării contractului individual de muncă, ci şi excepţia privitoare la situaţia când din motive obiective, nu s-a putut efectua concediul. (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 600)