avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce va urma?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

ce va urma?

Solutia pe scurt: HOTÃRÂRE 29.10.2013 În baza art. 86 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplicarea art. 3201 alin 7 C.p.p. şi art. 37 lit. b C.pen, condamnă inculpatUL X () la pedeapsa de 1 an închisoare. În baza art. 87 alin.1 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p., şi art. 37 lit. b C.pen, condamnă acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare. În baza art. 33 lit. a raportat la art. 34 alin. 1 lit. b C.pen., contopeste pedepsele aplicate prin prezenta, inculpatul urmând să execute în final pedeapsa cea mai grea, de 1 an şi 4 luni închisoare. Pedeapsa se execută în regim de detenţie potrivit art. 57 C.penal. În baza art. 71 C.penal interzice inculpatului exercitiul drepturilor prevazute de art. 64 lit.a teza a doua si lit.b C.penal. În baza art. 191 alin. 1 C.pr.penala, obligă inculpatul la plata sumei de 1.000 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de statul român. Cu recurs in termen de 10 zile de la pronunţare. Pronuntata in sedinta publica, azi, 29.10.2013. Preşedinte
Document: Hotarâre 1268/2013 29.10.2013 .AM FACUT RECURS CE SE POATE INTAMPLA?POT LUA SUSPENDARE?
Conditiile in care vi se poate aplica suspendarea conditionata a executarii pedepsei si a suspendarii sub supraveghere sunt cuprinse in art. 81 Cod penal si art. 86, indice 1 Cod penal.
Se vorbeste in cazul dumneavoastra de prevederile art. 37 litera b Cod penal, acest lucru insemnand ca sunteti in cazul recidivei postexecutorii. Asta este motivul pentru care eu nu cred ca veti ”lua cu suspendare”. Succes insa in recurs!
dar daca sunt recidivist pot lua suspendare?
Nici eu nu cred ca se poate dispune cu suspendare, ce pedeapsa ati avut in condamnarea anterioara?
1 an
Ce sa spun, sperati la recurs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis? alex877 alex877 buna ziua!va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema.am primit urmatoarea condamnare;Solutie: În baza art. 86 alin. 2 din O.U.G. 195/2002 cu aplic. art. 3201 ... (vezi toată discuția)
Poti avea trei suspendari care sa ramana doar la stadiul de suspendare popesculi popesculi am deja o Suspendare pentru: Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul POPESCU COSTIN - LIVIU, necunoscut cu antecedente penale, pentru săvârşirea ... (vezi toată discuția)
Permis conducere florinm1 florinm1 În baza art. 86 alin.1 din O.U.G. nr. 195/2002 R cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p., condamnă inculpatul VINTILÃ BOGDAN(), la pedeapsa de 1 an şi 2 luni ... (vezi toată discuția)