Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila utilaj amortizat integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila utilaj amortizat integral

Buna ziua.

Sunt in urmatoarea situatie: in luna ian. 2014 se amortizeaza integral un utilaj pe care firma il va utiliza in continuare in procesul de productie. Ce inregistrari contabile trebuie sa fac? Eu m-am gandit in felul urmator:

In 31 ianuarie inregistrez amortizarea aferenta ultimei luni de amortizare:
6811 = 2813 Amortizarea lunara

Daca utilajul va fi folosit in continuare trebuie sa fac inregistrarea:
2814 = 2131 Valoarea utilajului
si 8035 Valoarea utilajului

Este corect?
Conform OMFP 3055/2009 :
[ link extern ]
(pagina 45)
114. - (1) O imobilizare corporală trebuie scoasă din evidentă la cedare sau casare,
atunci când niciun beneficiu economic viitor nu mai este asteptat din utilizarea sa ulterioară".
- 121.
(pagina 47)
(3) Dacă o imobilizare corporală complet amortizată mai poate fi folosită, cu ocazia reevaluării acesteia i se stabileşte o nouă valoare şi o nouă durată de utilizare economică, corespunzătoare perioadei estimate a se folosi în continuare.

Prin urmare daca utilajul este folosit in continuare nu-l veti scoate din evidenta .
Utilajul poate ramane in evidentele contabile la valoarea initiala? Adica, contul 2131 va avea acelasi sold debitor pana cand societatea decide sa vanda sau sa caseze utilajul? Sau trebuie sa angajeze un expert evaluator care sa stabileasca o noua valoare a utilajului? Va multumesc.
Da, utilajul va ramane pana la casare sau vanzare in evidentele contabile la valoarea pe care o aveti acum sau poate fi reevaluat.