Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu

Buna seara,
va rog frumos sa ma lamuriti intr-o privinta. Acum ceva timp am facut mai multe imprumuturi la banci. O perioada am putut sa le platim dar de un an eu nu am mai avut de lucru iar din salariul sotului nu am reusit sa mai platim. Luna trecuta la locul de munca al sotului au venit de la 3 banci sa ii opreasca din salariu. Va rog sa imi spuneticat este legal sa ii opreasca o treime sau jumatate din salariu? Va rog sa imi trimiteti si articolele respective. Va multumesc
- pentru mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.

gi-jane2, moderator
Eu stiam ca se poate popri doar o treime din salar. Unde gasim un temei legal?
Pentru mai mult de o urmarire silita cuantumul maxim e de 1/2. temeiul il gasiti in codul de procedura cibila , art 409 VCPC respectiv art. 728 NCPC