Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care sunt cele 12 luni anterioare nasterii?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care sunt cele 12 luni anterioare nasterii?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca sunt total nelamurita.

OUG 111/2010, Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

HG 52/2011, Art. 21, (3) Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva.

Caz concret: urmeaza sa nasc pe 19 iunie 2014, am contract de munca din 29 iul 2013. Ce inteleg eu din legile de mai sus este ca:

- As avea dreptul la indemnizatie daca as fi obtinut venituri in perioada 19 iun 2013 - 18 iun 2014 (cele 12 luni anterioare.datei nasterii) - iar eu nu am dreptul, pentru ca in luna 19 iun - 18 iul 2013 nu am obtinut venituri
- indemnizatia se calculeaza in functie de veniturile din iulie 2013 - iun 2014

M-am informat la APIS de 2 ori si am primit 2 raspunsuri diferite.
- prima d-na mi-a spus ca cele 12 luni sunt iulie 2013 - iunie 2014 (deci am dreptul)
- a doua d-na mi-a zis ca e asa cum am inteles eu (deci nu am dreptul, dar as fi avut dreptul daca aveam contractul din 18 iulie) si a adaugat ca totusi sa depun dosarul, "Poate am noroc" (!!!)

Cum este de fapt? Chiar tine de noroc???
andromeda12, utilizator
Caz concret: urmeaza sa nasc pe 19 iunie 2014, am contract de munca din 29 iul 2013. ....

In acest caz, perioada eligibila este iulie 2013 - iunie 2014..
1. Veti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) nu pentru ca veti avea noroc ci pentru ca asa spune legea.

2. Cele 12 luni eligibile pentru dvs. sunt iulie 2013 - iunie 2014.

3. Sunt admise si fractiunile de luna, in conditiile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

4. Norocul dvs. este ca aveti contract individual de munca (CIM) in ultimele 3 zile din iulie 2013.