Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Prima casa - fara credit
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Prima casa - fara credit

Buna seara,

Doresc o lamurire: ce inseamna garantia oferita de catre stat in Programul Prima Casa? Este un fel de prima sau doar o "asigurare" pentru credit?

Sunt studenta iar parintii doresc sa achizitioneze pentru mine (pe numele meu) un apartament. Dansii dispun de venituri in valoare de aprox 75% din valoarea acestuia, si se gandeau ca alaturi de o prima de la stat am putea s ane descurcam fara a efectua un credit.

Asadar, de la sine inteles este ca NU dorim un credit la banca.

Este oare posibila realizarea acestei investitii in acest context?

Multumesc mult,

Ioana.
Nu Ioana. Garantia se acorda de catre Stat, bancii creditoare, prin Fondul de Garantare (zis si "Fondul"). Adica participa si statul cu ceva pe langa banca, in calitate de creditor.

Avantajul pentru cumparator la Prima Casa este doar valoarea redusa a avansului, adica 5%.
Si daca se intampla sa nu platesti ratele la timp, banca nu se oboseste cu tine, ci primeste rapid banii de la stat. Si apoi sa vezi bucurie cand vine ANAF-ul pe tine sa isi recupereze creantele.