avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stabilire salariu cf. HG 871/2013 la bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stabilire salariu cf. HG 871/2013 la bugetari

Buna ziua,

Lucrez in sectorul bugetar si am un salariat cu:
salariul de baza (la incadrare)= 812 lei, dar
salariul brut (in care se include si un spor de 15% pt. lucru in conditii vatamatoare)=934 lei
Conform HG 871/2013 acest salariat beneficiaza de majorare de salariu?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:17, 10 Ianuarie 2014
Salariul minim brut lunar, indiferent de studiile necesare ocuparii unui post, este de 850 lei de la 01.01.2014.

In sectorul bugetar, problema este discutabila.
Avand in vedere prevederile art.160 C.mun., ca : Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Tinand seama si de prevederile art.164 (2) C.mun., angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară.

In acest sens, opnia mea este , ca orice angajator din sectorul bugetar trebuie sa modificae salariul de baza care se afla sub salariul minim brut pe tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim si sporul de vechime Gyna Gyna O intrebare am : pentru salariatii calificati dar fara studii superioare salariul de incadrare este tot 850 lei? Adica nu e nici o diferenta intre un ... (vezi toată discuția)
Salar minim pe economie brut garantat in plata Manuela Bernat Manuela Bernat Buna ziua va rog sa ma sfatuiti in legatura cu notiunea \\"salar de baza brut garantat in plata\\". HG 871/2013 prevede salariul de baza minim brut pe tara ... (vezi toată discuția)
Care este salariul de baza minim brut in sistemul bugetar? iolanda15 iolanda15 As dori sa ma consult si cu alti juristi in urmatoarea problema: Trebuie sa vizez de legalitate dispozitiile de stabilire salariu pentru personalul ... (vezi toată discuția)