Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in 2014

Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia de pensie fără penalizare, adică pot ieşi de drept la pensie ?
Limita de varsta la 60 de ani.
Pensie anticipata cand doriti.
Conditia de varsta este de 55 de ani.
Conditia de stagiu este de 38 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
As dori sa iaes la pensi la 1 sept.2014 cand implinesc 59 ani si 6 luni, si 39 ani si 5 luni de munca efectiva fara stagiu asimilat (39 ani si 5 luni de cotizatie la pensie).
Incepand cu 01.09/2015 va deschdeti dreptul la pensie anticipata.
La implinirea varstei de 60 de ani veti trece la limita de varsta.
Daca aveti stagiu asimilat,acesta va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca nu aveti,la trecerea la limta de varsta nu se va modifica punctajul mediu anual.
Ce stagiu de cotizare trebuie sa indeplineasca un barbat care a lucrat in conditii normale de munca, pentru a iesi la pensie anticipata fara penalizari, daca are o vechime in munca de 40 ani?
Daca este nascut dupa 01/01/1950,43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).