avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in 2014

Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia de pensie fără penalizare, adică pot ieşi de drept la pensie ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:51, 15 Ianuarie 2014
Limita de varsta la 60 de ani.
Pensie anticipata cand doriti.
Conditia de varsta este de 55 de ani.
Conditia de stagiu este de 38 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
As dori sa iaes la pensi la 1 sept.2014 cand implinesc 59 ani si 6 luni, si 39 ani si 5 luni de munca efectiva fara stagiu asimilat (39 ani si 5 luni de cotizatie la pensie).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Incepand cu 01.09/2015 va deschdeti dreptul la pensie anticipata.
La implinirea varstei de 60 de ani veti trece la limita de varsta.
Daca aveti stagiu asimilat,acesta va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Daca nu aveti,la trecerea la limta de varsta nu se va modifica punctajul mediu anual.
Ce stagiu de cotizare trebuie sa indeplineasca un barbat care a lucrat in conditii normale de munca, pentru a iesi la pensie anticipata fara penalizari, daca are o vechime in munca de 40 ani?
Daca este nascut dupa 01/01/1950,43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Apostol Pacuta Apostol Pacuta Buna ziua, Poate beneficia o persoana de pensie anticipata fara penalizare in urmatoarele conditii: 1. Nascut in 04.08.1957; 2. In 2017, implineste 43 ani ... (vezi toată discuția)
Pensie paulibrion paulibrion Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la ... (vezi toată discuția)
Data iesire pensie automecanica automecanica Cand va iesi la pensie anticipat şi pentru limita varsta, un bărbat nascut la data de 21.ianuarie 1956, vechime în muncă 39 ani şi 7 luni. Vă multumesc. (vezi toată discuția)