Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,
Poate beneficia o persoana de pensie anticipata fara penalizare in urmatoarele conditii:
1. Nascut in 04.08.1957;
2. In 2017, implineste 43 ani de cotizare cu tot cu stagiul militar de 2 ani.?
Cu multumiri, in asteptarea raspunsului d-voastra.
Conditia de varsta pentru pensie anticipata este de 60 de ani.
Conditia de stagiu este 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Buna ziua,
Mama mea este nascuta pe 24 decembrie 1959, are 31 ani de munca
Cand poate iesi la pensie anticipata (cu penalizare sau fara penalizare)
Va multumesc frumos !
Sunt 3 situatii pentru care doamna poate opta :
1. pensionare la limita de varsta dupa decembrie 2019, la varsta de 60 ani;
2. pensionare anticipata dupa decembrie 2014, la varsta de 55 ani, dar cu un stagiu de cotizare de 40 ani;
3. pensionare anticipata partial, dupa decembrie 2014, la varsta de 55 ani, cu stagiu de cotizare de peste 30 ani.
Doamna nu se incadreaza in primele doua optiuni, ci doar la optiunea de la punctul 3, cu conditia sa nu aiba intreruperi de stagiu.
In cazul in care opteaza pentru aceasta varianta, pensia va fi diminuata substantial
Limita de varsta la 61 de ani si 7 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 7 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentriu pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 7 luni,fara stagiul asimilat.
Carp Mircea, utilizator