avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie 2014

Buna ziua, mama mea implineste pe 12 mai varsta de 57ani iar pe 12 august face 38ani de munca, in conditii normale.in ce an se poate pensiona si daca doreste sa iasa la cerere cu cat ar fi penalizata si daca poate iesi anul asta?va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:46, 10 Ianuarie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in februarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013, adica oricand de acum inainte.

3. Daca va mai lucra inca 9 luni, pentru a avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni, va putera solicita oricand pensie anticipata (fara diminuare).

4. - Daca vrea sa solicite pensie anticipata partiala incepand cu luna martie 2014 se va diminua pensia cu 27%, pentru cele 36 de luni de anticipare.
- Incepand cu data de 12 februarie 2018 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta, se elimina diminuarea si se emite o alta decizie de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)
Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Limita de varsta si pensionare anticipata daniela57 daniela57 Buna seara, am o intrebare pentru mama mea, nascuta in 18 sept 1957, are 33 de ani de munca, dintre care intre 16/10/1974 si 31/12/1989 in grupa II ( 15 ani ... (vezi toată discuția)