Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie 2014

Buna ziua, mama mea implineste pe 12 mai varsta de 57ani iar pe 12 august face 38ani de munca, in conditii normale.in ce an se poate pensiona si daca doreste sa iasa la cerere cu cat ar fi penalizata si daca poate iesi anul asta?va multumesc mult!
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 9 luni, in februarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013, adica oricand de acum inainte.

3. Daca va mai lucra inca 9 luni, pentru a avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 9 luni, va putera solicita oricand pensie anticipata (fara diminuare).

4. - Daca vrea sa solicite pensie anticipata partiala incepand cu luna martie 2014 se va diminua pensia cu 27%, pentru cele 36 de luni de anticipare.
- Incepand cu data de 12 februarie 2018 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta, se elimina diminuarea si se emite o alta decizie de pensie.