Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sfarsit indemnizatie cresterea copilului pe 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sfarsit indemnizatie cresterea copilului pe 2 ani

Buna ziua!In februarie 2014 imi expira perioada de cresterea a copilului pe 2 ani .Astfel care sunt obligatiile angajatorului?Specific ca am avut inainte de a intra in concediu loc de munca in judetul Harghita pe teren care a fost desfiintat .Angajatorul isi desfasoara acum activitatea numai in zona BUCURESTI.
In cateva idei imi puteti preciza drepturile mele?
buna ziua .revin cu detalii privind situatia mea.
Dupa lungi telefoane m-a contactat firma angajatoare si mi-au specificat ca imi ofera un loc de munca cam la 150 km de casa pe un post fara alte avantaje.eu am refuzat clar telefonic intrucat am un copil acasa de 2 ani.
Care e procedura care ar trebui urmata in urma acestu refuz pentru a beneficia de somaj???
Merg mai departe cu cerere depusa pentru incetarea suspendarii contactului indiv. de munca ...ei imi ofera acest post...eu refuz si uite asa ajungem unde trebuia?ca am auzit ca daca e acordul partilor pentru aceasta varianta de acordarea somajului eu nu voi beneficia de somaj:">
Specific ca pe 24 februarie expira Concediu Crestere Copil si eu doresc continuitate in acte .
In cazul in care postul detinut anterior intrarii in CCC nu mai exista , angajatorul are obligatia de a va face revenirea pe un post echivalent celui detinut anterior intrarii in CCC.

Niciun text de lege nu face referire la acordul salariatului. Acordul salariatului se solicita in cazul in care se modifica c.i.m.

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
1. Daca va ofera un alt loc de munca (altul decat cel prevazut in contractul individual de munca = CIM) atunci trebuie sa incheie un act aditional la CIM prin care se modifica locul de munca.

2. - Acest act aditional trebuie semnat si de dvs..
- Daca nu sunteti de acord cu modificarea CIM nu semnati actul aditional si atunci angajatoru trebuie sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si in acest caz veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
multumesc foarte mult!