Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratii fiscale an 2013
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratii fiscale an 2013

O intrebare: microintreprindere din februarie 2013 in luna moiembrie am cifra de afaceri de 281000 lei,firma devine platitoare de impozit pe profit incepind cu luna noiembrie,plafon 65000 euro atins,sau???
Ce declaratii se depun? Rog un raspuns.Multumim

O firma platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor devine platitoare de impozit pe profit daca depaseste cifra de afaceri de 65000 euro.
La calculul impozitului pe profit se va tine seama de toate veniturile si toate cheltuielile de la inceputul anului, iar din suma ce va reprezenta impozit pe profit se va scadea impozitul pe veniturile microintreprinderilor platit in acel an.
Dvs va trebui sa depuneti formularul 010 pana pe data de 10 ianuarie in care sa completati la rublrica 'impozit pe profit" incepand cu data de 01 oct 2013 ( ati depasit cifra de afaceri in trimestrul IV ) si la rubrica "impozit pe ven micro" iesire cu data de 01 oct 2013.
Intrucat la trimestrul IV nu se mai depune declaratia 100 va trebui sa completati in declaratia 101 veniturile si cheltuielile de la inceputul anului si sa regularizati platile fectuate in contul de impozit pe veniturile micro.
Multumesc mult!