Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Care este durata maxima a starii de insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Care este durata maxima a starii de insolventa?

Va rog sa imi spuneti daca insolventa unei societatii comerciale poate dura maxim 3 sau 4 ani? Si care este temeiul legal?
Legea nr. 85 din 2006 arata modalitatea in care se deschide procedura insolventei, care sunt pasii de urmat si cum se va incheia. Este greu sa calculezi in astfel de situatii o anumita durata pentru ca termenul depinde de masurile necesare a fi luate de administratorul judiciar/lichidator, rapoartele intocmite, propunerile acestuia (propunere plan de reorganizare sau solicitare admitere cerere procedura generala de faliment), existenta bunurilor care pot sau nu a fi valorificate.
puteti verifica pe portalul instantelor de judecata, sunt si dosare de insolventa deschise in 2007 care mai sunt pe rol.
Am inteles. Prin urmare, legea nu prevede o durata maxima a starii de insolventa...
Planul de reorganizare are o durata maxima, de 3 ani,putand fi prelungit cu inca 1 an 9 vz. art. 95 din Legea 85/2006.
Multumesc pentru precizari.