Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M. vs Fisa Postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M. vs Fisa Postului

Buna ziua,

Intrebarea pe care vreau sa o pun este urmatoarea:

In contract de munca sunt angajat ca si Coordonator in materie de securitate si sanatate in munca, situatii de urgenta, mediu si RSVTI COR 226303.
In fisa postului denumirea postului este de Sef SIPP, responsabil mediu, responsabil RSVTI, fara a specifica un cod COR.

Este normal acest lucru? Vreau sa abordez aceasta problema cu angajatorul dar vreau sa va intreb daca exista in legislatie unde scris ca cod cor din CIM trebuie sa fie corelata cu fisa postului?

Va multumesc,
Nu exista text de lege care sa prevada continutul expres al fisei postulu.
In practica de zi cu zi, in fisa postului sunt mentionate date despre : denumirea postului de munca, integrarea in structura organizatorica, responsabilitati, sarcini, activitati si actiuni specifice postului de munca, competentele postului de munca, contextul muncii, pregatirea necesara postului de munca, salariul si conditiile de promovare.

Denumirea postului de munca este luata din Clasificarea ocupatiilor din Romania (COR).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc de raspuns, dar vreau sa va intreb, care ii defapt atributia mea, din cate stiu prin functia cu care am fost angajat nu bate cu fisa postului, nu ar trebui sa am acelasi atributii in fisa postului ca si functia in care am fost angajat?
Va multumesc anticipat
Care este functia mentionata pe care sunteti incadrat?
Functia cu care sunt incadrat in CIM este Coordonator in materie de securitate si sanatate in munca, situatii de urgenta, mediu si RSVTI COR 226303, in fisa postului este trecut Sef Serv. Intern de prevenire si protectie, PSI, responsabil mediu, responsabil RSVTI fara a specifica cod COR.

Se poate purta o discutie cu angajatoirul dvs pentru a se pune in concordanta c.i.m. cu fisa postului - denumire, cod COR.