Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare in revisal decizia de majorare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare in revisal decizia de majorare salariu

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine si sa-mi spuneti unde se inregistreaza in revisal decizia de majorare a salariului minim incepand cu 01.01.2014, si ce documente trebuie intocmite in acest sens.
Va multumesc.
1. Modificarea in sistem a inregistrarilor se poate face apeland butonul "Modificare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte".

2. Se selecteaza salariatul din lista pentru care se doreste a fi modificat contractul si se apasa butonul "Continuare > >".

3. Se modifica datele dorite - salariul , in acest caz - si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

4. Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza". In cazul in care campurile obligatorii nu au fost completate utilizatorul va fi avertizat.

5. Se genereaza fisierul de depus/transmis la ITM.

6. Se pot intocmi fie acte aditionale , fie o decizie colectiva de modificare a salariului, insa termenul de transmitere a REVISAl-ului este diferit , asa cum sunt parerile despre aceasta modificare.

In cazul actelor aditionale - termenul de transmitere/depunere este de 19 zile lucratoare de la data de 01.01.2014.

In cazul deciziilor de majorare, termenul de depunere/transmitere este ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul actului normativ de modificare a salariului minim brut pe economie.

va ultumesc pentru raspunsul detaliat.
cu stima.
Buna ziua,
Ajutati-ma va rog cu inregistrarea in Revisal a prelungirii unui contract de munca cu perioada determinata. Contractul initial a avut termen 15.02.2014- 15.05. 2014. Acum vreau sa-i prelungesc contractul cu inca o luna. Nu stiu ce trebuie sa fac. Va multumesc anticipat.
Intrati la modificare c.i.m. in REVISAL. In loc de 15.05.2014 , veti trece 15.06.2014

Salvati modificarea si apoi generati fisierul de transmis/depus la ITM.