Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie pentru impozit pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie pentru impozit pe profit

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti cum se depun declaratiile pentru impozitul pe profit pt anul 2013. Se depune declaratia 100 pt trim IV? Sau se depune doar declaratia 101 cu termen 25.03?
Dar in ceea ce priveste impozitul pe venitul microintreprinderilor cum se procedeaza?

Multumesc
Buna ziua,

In ce priveste impozitul pe profit, nu se depune declaratia 100 pentru trimestrul IV/2013, impozitul urmand a dse regulariza la 25.03.2014prin declaratia 101.

Impozitul pe veniturile microintreprinderilor se declara pentru trimestrul IV/2013 prin declaratia 100, depusa pana in 25.01.2014.

Numai bine
1. IMPOZIT PE PROFIT

COD FISCAL:

ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit

(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.

ART. 35 Depunerea declaraţiei de impozit pe profit

(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.

Declaratia 100:

1. Termenul de depunere a declarației:
1.2. Trimestrial, pentru obligațiile de plată reprezentând:

b) impozitul pe profit datorat de persoane juridice române, altele decât cele
prevăzute la lit. a) şi c), precum şi de către persoanele juridice cu sediul social în România,
înființate potrivit legislației europene (trimestrele I ‐ III);

Deci nu se depune D100 pt impozit pe profit pt trim IV. (considerand ca nu efectuati plati anticipate). Depuneti D101 pana la 25.03.2014.

2. IMPOZIT MICRO

COD FISCAL:
ART. 112^9 Plata impozitului şi depunerea declaraţiilor fiscale

(1) Calculul şi plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.

(2) Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declaraţia de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.

Declaratia 100:

1. Termenul de depunere a declarației:
1.2. Trimestrial, pentru obligațiile de plată reprezentând:
f) impozit pe veniturile microîntreprinderilor;

Deci se depune D100 pt impozit micro pt trim IV.
Ioan Petru Butariu, Contabil