Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare caldura in timpul sezonului rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare caldura in timpul sezonului rece

Sunt presedinte de asoc.prop si am o problema ridicata de un proprietar bransat.
-el munceste in strainatate, la inceput de ianuarie2014 a revenit in tara-ap e mai mult nelocuit, pe decembrie 2013 caldura a venit umpic mai mult decat anii precedenti (sa dat caldura mai multa in tot orasul), nu e multumit de preturile care vin la caldura (adica cam mari) si ar dori sa de debransese cat mai repede cu putina ca urmeaza sa plece din tara.
-eu ca presedinte stiu ca in timpul iernii nu se poate debransa conform legii dar proprietarul mia zis : daca are semnaturi de la toti cei care au caldura cu acord DA sa se debransaze in timpul ierni, respectiv ian -feb iar astia cu termoficarea zic ca de la giga incolo e treaba noastra cum ne organizam .

Intrebare : poate sa primeasca acordul asociatiei DA debransare iarna?
Obtine acorduri vecini, face dovada montarii sistemului de incalzire, deci realizeaza deconactarea de la furnizor si apoi pleaca din apartament in strainatate, ce am obtinut ca presedinte?..
O instalatie in apartament care nu va functiona pe timp de iarna, apartament neincalzit, consum mare al vecinilor, neechilibrare hidraulica ale coloanelor respective, indiferent ca sunt repartitoare sau nu, etc.