Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cifra de afaceri pentru stabilire perioada fiscala ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cifra de afaceri pentru stabilire perioada fiscala decont TVA

Buna ziua,

am urmatoarea situatie la 31.12.2013:

Am inregistrat venituri in conturile :
ct 701=333451.29
ct 704= 77840.60
ct 707= 25765.10
total = 437036.99 lei curs bnr 31.12.2013 luat de pe ministerul finantelor =4.4847
437036.99 / 4.4847 =97450.66 euro

cont 7583 vanzare mj fix 14500 lei

Cand stabilesc cifra de afaceri ca plafon pentru perioada fiscala tva(lunar sau trimestru) iau in calcul si contul 7583 conform art 156-1 alineat(1) si (2) Cod Fiscal ?

Astfel 437036.99 +14500 =451536.99 lei / 4.4847 =100683.88 euro

Am o nelamurire daca trebuie sa trec la luna cu decont 300 sau raman la trimestru cu 01.01.2014.

Multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.
Cod fiscal ART. 156^1 Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România conform art. 132 şi 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor, cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.

Norme ART. 156^1:

80. (1) În sensul art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal, în orice situaţie, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Naţională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului. La determinarea cifrei de afaceri prevăzute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri încasate sau neîncasate şi alte facturi emise înainte de data livrării/prestării pentru operaţiunile prevăzute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal.

Cod fiscal ART. 126 Operaţiuni impozabile

(9) Operaţiunile impozabile pot fi:

a) operaţiuni taxabile, pentru care se aplică cotele prevăzute la art. 140;

b) operaţiuni scutite de taxă cu drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa, dar este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 143 - 144^1;

c) operaţiuni scutite de taxă fără drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa şi nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 141;

d) importuri şi achiziţii intracomunitare, scutite de taxă, conform art. 142;

e) operaţiuni prevăzute la lit. a) - c), care sunt scutite fără drept de deducere, fiind efectuate de întreprinderile mici care aplică regimul special de scutire prevăzut la art. 152, pentru care nu se datorează taxa şi nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii.

Deci daca vanzarea mijlocului fix a fost taxabila sau scutita cu drept de deducere o includeti.

Cifra de afaceri de la art. 156^1 din Codul fiscal nu are legatura cu cifra de afaceri din Ordinul 3055/2009 sau alte norme contabile.
Ioan Petru Butariu, Contabil