Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bine v-am regasit ! va rog daca cineva poate sa ma sfatuiasca priviind o taxa de succesiune dupa mama mea decedata in 1993 de la care am mostenit cu sora mea 8 ha teren arabil , mostenire de care am beneficiat amandoua in mod egal si buna intelegere! In situatia legislativa a anului 2014 cum ma sfatuiti sa deschid taxa de succesiune in ce situatie iesim mai convenabil din punct de vedere al costurilor (notar sau judecatorie) Mentionez ca si eu si sora mea santem pensionare cu pensie de 750 roni. Daca dupa efectuarea acestei succesiuni mai trebuie facute alte acte in vederea vanzarii partii mele de mostenire. Succesiunea se poate deschide la orice judecatorie din tara si la orice notariat netinandu-se cont de domiciliile defuncte sau ale mostenitorilor?In speranta ca ma ve-ti ajuta va doresc numai bine!
La domiciliul defunctului trebuie sa mergeti.
La notar e mai ieftin azi dar intrebati mai multi notari ca sa va lamuriti.
va multumesc pentru promtitudine !
Va adresati notarului de pe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu. Veti plati un impozit de 1% Calculat la valoarea masei succesorale si onorariu in functie de valoarea bunurilor din masa succesorala. Ca sa vindeti bunurile mstenite va trebuie certificatul de mostenitor adica rezultatul dezbaterii succesiunii cadastru si intabulare.
Va multumesc mult pentru raspuns!