Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Despre TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Despre TVA

Buna ziua.
Va rog o informatie: daca un SRL infiintat in 2003 nu a avut activitate 10 ani, nu a depus D300 decat in primii doi ani si acum vrea sa reactiveze firma, ce demersuri trebuie sa faca in ce priveste TVA-ul?
Intreb acest lucru intrucat cu siguranta SRL-ul respectiv a fost scos din registrul de evidenta a platitorilor de TVA. Trebuie sa depuna vreo declaratie pentru reactivare sau trebuie sa depuna doar D300?
Si inca ceva? In urma cu 9 ani avea un TVA de recuperat in jurul a 1000 lei. Avand in vedere ca nu a solicitat rambursarea acestuia, ce trec pe D300? Preiau acest sold sau nu? Nu se pune problema unei solicitari de rambursare, insa vrea sa dea drumul la activitate pe aceasta societate.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Avand in vedere perioada destul de lunga in care nu a avut activitate, va sugerez sa verificati vectorul fiscal si totodata solicitati o situatie a deconturilor de tva depuse, deoarece este posibil sa figurati cu deconturi nedepuse pana la anularea codului de tva.

Posibil ca tocmai nedepunerea deconturilor sa fie motiful anularii codului de TVA. In acest caz va trebui sa depuneti deoconturile respective(cu amenda) si sa urmati procedura de inregistrare stabilita in acest sens.

In primul decont pe care il veti depune, preluati si tva de rambursat. Insa va sugerez sa verificati si fisa sintetica in acest sens.

Numai bine