Forum Discuţii juridice Traduceri PFA sau SRL
Discuție deschisă în Traduceri

PFA sau SRL

Sunt traducator autorizat pe limba engleza de foarte putin timp si trebuie sa imi deschid ceva. ce imi recomandati? Vreau pareri serioase.
Alexurdea a scris:
Vreau pareri serioase.

S.R.L. (societate cu raspundere limitata)
@Alexurdea
"Parerile serioase" sunt recomandari exacte ale Ministerului Justitiei, autoritatea care v-a eliberat autorizatia. Activitatea de traducator autorizat se poate desfasura inregistrandu-va ca si profesie liberala la Administratia Financiara ceea ce presupune, din punct de vedere fiscal, Persoana Fizica Autorizata.
XII. DESFêURAREA ACTIVITÃŢII PROCEDURA ÎNREGISTRÃRII LA ORGANELE FISCALE

Din dispoziţiile legale rezultă că o persoană fizică, în scopul desfăşurării activităţii de traducător şi interpret autorizat în condiţiile Legii nr. 178/1997, se poate înregistra la organele financiar-fiscale ca persoană fizică autorizată (PFA).

[ link extern ]
L.C.
Laura Ciobeica, moderator
Mie nu mi se pare ca SE POATE este echivalent cu OBLIGATORIU se va inregistra. Mi se pare o recomandare. Atat si nimic mai mult.