Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Reprimirea cetateniei romane.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Reprimirea cetateniei romane.

Buna seara,
As dori sa stiu cum se procedeaza pt. a reprimi cetatenia romana, care mi-a fost luata de catre fostul regim din
Romania in anul 1983.
Am pasaport "maro" pt. persoane fara cetatenie, nu stiu in ce buletin oficial a fost publicata luarea cetateniei mele.
Ce ar trebui facut, ca sa reprimesc cetatenia romana la fel de repede, de cum mi-a fost luata de fostul regim din
Romania.
Multumesc
Christian
Incercati sa aflati daca intr-adevar v-a fost retrasa cetatenia.. de ex. priintr-o intrebare la registrul starii civile din localitatea unde v-ati nascut.
Daca intr-adevar v-a fost retrasa, cel mai simplu ar fi intrebati la ambasada statului unde locuiti, care este procedura de reacordare.
Mi se pare ca dupa nouazeci au fost ceva reglementari care au reacordat cetatenia/usurat reacordarea cetateniei retrase de regimul comunist, insa nu-s foarte sigur!
Puteti redobandi cetatenia romana,in conditiile prevederilor Legii nr.21/01.03.1991.Aceasta se dobandeste /redobandeste fie prin intermediul Ministerului Justitiei din Romania,unde se depune petitie insotita de acte la Comisia pentru Cetatenie din cadrul ministerului fie, prin intermediul Misiunilor Diplomatice sau al Oficiilor Consulare competente ale Romaniei de pe teritoriul altor tari(art.4,8,10-12 din legea mentionata).Mergeti la unul dintre sediile acestor institutii romane de pe teritoriul statului unde va aflati pentru a solicita relatii cu privire la conditiile redobandirii , la actele pe care trebuie sa le depuneti in sustinerea cererii si la modalitatea de formulare a acesteia.
Radu Gabrian, Mediator
REDOBÂNDIREA CETÃŢENIEI ROMÂNE

Cetăţenia română se poate acorda şi persoanei care a pierdut această cetăţenie şi care cere redobândirea ei, cu păstrarea cetăţeniei străine şi stabilirea domiciliului în ţară sau cu menţinerea acestuia în străinătate, precum şi apatrizilor, foşti cetăţeni români, dacă îndeplinesc în mod corespunzător următoarele condiţii:

1. dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român şi declară că nu întreprinde sau sprijină şi nici în trecut nu a întreprins sau sprijinit acţiuni împotriva ordinii de drept ori a siguranţei naţionale;

2. a împlinit vârsta de 18 ani;

3. are asigurate în România mijloace legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;

4. este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român.

Părinţii care solicită redobândirea cetăţeniei române hotărăsc şi în privinţa cetăţeniei copiilor lor minori. În situaţia în care părinţii nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorului va decide, ţinând seama de interesele acestuia. În cazul copilului care a împlinit vârsta de 14 ani este necesar consimţământul acestuia.

Redobândirea cetăţeniei de către unul dintre soţi nu are nici o consecinţă asupra cetăţeniei celuilalt soţ .

Soţul cetăţean străin sau fără cetăţenie al persoanei care redobândeşte cetăţenia română poate cere dobândirea cetăţeniei române în condiţiile legii cetăţeniei române nr.21/1991 modificată.

Foştii cetăţeni români care înainte de data de 22 decembrie 1989 au pierdut cetăţenia română din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul II pot redobândi ori li se poate acorda cetăţenia română, la cerere, cu păstrarea cetăţeniei străine şi stabilirea domiciliului în ţară sau cu menţinerea acestuia în străinătate, dacă îndeplineşte condiţiile menţionate mai sus.

Persoanele care au domiciliul sau reşedinţa în România pot depune la Ministerul Justiţiei o cerere de redobândire a cetăţeniei române după împlinirea unui termen de 4 ani de la momentul obţinerii dreptului de şedere, respectiv al stabilirii domiciliului în România.

Redobândirea cetăţeniei române de către persoanele care au pierdut-o anterior datei de 22.12.1989

Persoanele care, înainte de 22 decembrie 1989, au pierdut cetăţenia română din motive neimputabile lor sau le-a fost retrasă fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul II (nepoţi de fiu / fiică) pot redobândi cetăţenia română, fiind necesare următoarele acte:

cerere tip , care se completează la consulat;

· paşaportul solicitantului în original şi copie legalizată sau "conformă cu originalul"

· copie legalizată a buletinului de identitate sau cărţii de identitate a soţului (pentru persoanele căsătorite cu cetăţeni români);

· cazier judiciar din România (valabil 3 luni de la data emiterii);

· cazier judiciar din străinătate - valabil 1 an de la data emiterii - însoţit de traducere legalizată în limba română şi fotocopie a originalului;

· acte de stare civilă (certificate de naştere, căsătorie etc.) - copii legalizate pentru titulari şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;

· dovada scrisă (adeverinţă) privind data pierderii sau a ridicării neimputabile a cetăţeniei române sau din care să rezulte că localitatea de naştere s-a aflat pe teritoriul României până în august 1940; (copia documentului de aprobare a renunţării la cetăţenia română, respectiv alt document eliberat de o autoritate competentă: oficiile de stare civilă, evidenţa populaţiei, primărie, arhivele statului, arhivele judeţene etc.);

· declaraţie personală, autentificată din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;

· declaraţie scrisă personal , la depunerea cererii, din care să rezulte menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România. Aceeaşi opţiune se face şi pentru copiii minori pentru care se solicită redobândirea cetăţeniei române;

· declaraţie personală autentificată din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi ;

· copii legalizate ale certificatelor de stare civilă pentru copiii minori ai solicitanţilor şi consimţământul pentru obţinerea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată, de către minorii de peste 14 ani;

· acordul soţilor dat prin declaraţie autentificata, pentru dobândirea cetăţeniei de către copiii minori;

Notă. : Cererile se depun personal, excepţie făcând numai cazurile temeinic justificate, dovedite cu înscris oficial, când cererea se poate depune prin mandatar cu procură specială şi autentificată.

Pentru copiile şi traducerile legalizate la un notar public din ţara de domiciliu sau reşedinţă este necesară, după caz, supralegalizarea sau aplicarea apostilei prevăzute de Convenţia de la Haga din 1961. Legalizările efectuate de consulatele române nu necesită supraleglizare sau apostilare.

Redobândirea cetăţeniei române de către persoanele care au pierdut cetăţenia română ulterior datei de 22.12.1989

Cetăţenia româna se poate acorda persoanelor care au avut această cetăţenie, au pierdut-o după 1989 şi solicită redobândirea, cu păstrarea domiciliului în străinătate, dacă îndeplinesc în mod corespunzător prevederile legale, chiar dacă au o altă cetăţenie.

Pentru redobândirea cetăţeniei române sunt necesare următoarele documente:

1. • cerere tip;

2. • paşaportul solicitantului în original şi copie legalizată sau "conformă cu originalul"

3. • cazier judiciar din România (are valabilitate 3 luni);

4. • cazier judiciar, din străinătate - valabil 1 an de la data emiterii - însoţit de o traducere legalizată în limba română şi de o copie xerox a originalului;

5. • acte de stare civilă (certificate de naştere, căsătorie etc.) - copii legalizate; dacă naşterea sau căsătoria a avut loc în străinătate, se vor anexa şi traduceri legalizate în limba română ;

Notă .: Pentru copiile şi traducerile legalizate la un notar public din ţara de domiciliu sau reşedinţă este necesară, după caz, supralegalizarea sau aplicarea apostilei prevăzute de Convenţia de la Haga din 1961. Legalizările efectuate de consulatele române nu necesită supralegalizare sau apostilare.

6. declaraţie pe proprie răspundere, autentificată, din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei;

7. • declaraţie pe proprie răspundere, autentificată, din care să rezulte dacă doreşte redobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România;

8. • declaraţie personală autentificată din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi ;

9. • dovada scrisă privind pierderea cetăţeniei române;

10. • un dosar cu şină.
Eu nu am pierdut cetatenia, ci mi-a fost luata, retrasa, pur si simplu, motivul? am vrut sa ma stabilesc in alta tara,
acesta a fost motivul pt. care mi sa luat cetatenia.
Intradevar a fost un abuz din partea fostului regim.
Cu ce m-ar putea ajuta un avocat in situatia mea?

Multumesc.
Christian
chris4, utilizator
Legea nr.21/1991 prevede ca:
Art. 10. - Cetatenia romana se poate acorda si persoanei care a pierdut aceasta cetatenie si care cere redobandirea ei, cu pastrarea cetateniei straine si stabilirea domiciliului in tara sau cu mentinerea acestuia in strainatate, daca indeplineste in mod corespunzator conditiile prevazute la art. 8 alin. 1 lit. b), c), d) si e).
Dispozitiile alin. 1 se aplica in mod corespunzator si apatrizilor fosti cetateni romani.
Parintii care solicita redobandirea cetateniei romane hotarasc si in privinta cetateniei copiilor lor minori. In situatia in care parintii nu cad de acord, tribunalul de la domiciliul minorului va decide, tinand seama de interesele acestuia. In cazul copilului care a implinit varsta de 14 ani este necesar consimtamantul acestuia.
Redobandirea cetateniei de catre unul dintre soti nu are nici o consecinta asupra cetateniei celuilalt sot. Sotul cetatean strain sau fara cetatenie al persoanei care redobandeste cetatenia romana poate cere dobandirea cetateniei romane in conditiile prezentei legi.

Art. 10 ind. 1. - Fostii cetateni romani care inainte de data de 22 decembrie 1989 au pierdut cetatenia romana din motive neimputabile lor sau aceasta cetatenie le-a fost ridicata fara voia lor, precum si descendentii acestora pana la gradul II pot redobandi ori li se poate acorda cetatenia romana, la cerere, cu pastrarea cetateniei straine si stabilirea domiciliului in tara sau cu mentinerea acestuia in strainatate, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 8 alin. 1 lit. b), c), e) si f).
Dispozitiile art. 10 alin. 2-4 se aplica in mod corespunzator.

Art. 10 ind.2. - Persoanele prevazute la art. 10 ind.1 care au domiciliul sau resedinta in Romania pot depune la Ministerul Justitiei o cerere de redobandire a cetateniei romane dupa implinirea unui termen de 4 ani de la momentul obtinerii dreptului de sedere, respectiv al stabilirii domiciliului in Romania

Art. 8. - Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Termenele prevazute la alin. 1 lit. a) pot fi reduse pana la jumatate in cazul in care solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international ori a investit in Romania sume care depasesc 500.000 euro.
Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei prevazute la alin. 1 lit. a).