Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactare hotarare-termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactare hotarare-termen

As dori sa stiu daca exista un termen limita de redactare a hotararii judecatoresti... Mentionez ca sentinta a fost data in 21/10/2013
Multumesc
Teoretic 30 de zile.
Practic ..............
Formulati o cerere de urgentare a motivarii pe care sa o depuneti la judecatorul de serviciu al instantei a carei decizie/sentinta o asteptati.
Termenul depinde de foarte multe variabile.volumul de munca al completului/instantei respective,complexitatea cauzei etc.Sunt cazuri frecvente cand redactarea unei hotarari a durat si 4-5 luni.