avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA economist
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA economist

PFA Economist care nu este membru CECAR poate presta servicii contabilitate primara unei societati comerciale cu cifra de afaceri peste 5.000.000 lei?
Daca da care este baza legislativa?
Multumesc anticipat?
Conf aart 5 alin 1^1 Lg 82/1991persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finanţelor publice.
Conf art 10 art 3^1 Lg 82/1991 in cazul persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1^1), contabilitatea poate fi organizată şi condusă potrivit prevederilor alin. (2) şi (3) sau pe bază de contracte/convenţii civile încheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situaţie în care răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestor persoane fizice.
Asta stiu si in cadrul departamentului de contabilitate exista si un director economic care vizeaza si semneaza toate documentele inclusiv bilantul. Eu ma refer strict la partea de contabilitate primara, culegere documente, relatia comerciala cu clientii.
Nu se poate, decat in situatia prevazuta expres de Lg 82/1991. Activitatea de contabilitate poate fi exercitata ca profesie liberala doar de un contabil autorizat sau expert contabil, cu exceptia prev la art 10 alin 3^1 Lg 82/1991.
ok, am inteles. Multumesc foarte mult!
Buna ziua,

Angajati-va dvs (nu pfa-ul) cu o ora la respectiva firma.

Respect,
Dan Preda.

Alte discuții în legătură

Pot presta servicii contabilitate? cateldestept cateldestept Ca economist, asociat unic al unui SRL, pot presta servicii de contabilitate pentru PFA si societati cu CA< 35.000 euro? (vezi toată discuția)
Pfa activitate contabilitate - cand intervine limita de 35000 euro? simoalin simoalin Buna ziua, Am un PFA cod CAEN 6920 - \\"Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal\\". Conform legislatiei dintr-o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. pfa - evidenta contabila Lazar Delia Lazar Delia as avea o intrebare ,daca sunt absolventa de studii economice superioare pot infiinta pfa si tine evidenta contabila la firmele cu cifra de afacerii sub 35.000 ... (vezi toată discuția)