Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Explicare decizia Instantei, va rog
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Explicare decizia Instantei, va rog

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti solutia finala in cazul lui T.I.
- nu inteleg daca este cu executare sau cu suspendare

Va multumesc!!!

Solutia pe scurt: În baza art. 108 alin. 1 lit. d şi alin. 2 lit. a din Legea nr. 46/2008 cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal în referire la art. 74 lit. a şi art. 76 lit. c Cod penal condamnă inculpatul T. I. , la o pedeapsă de 2 ani şi 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de taiere ilegala de arbori ( fapta din octombrie .2009). În baza art.71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit.a teza a II-a, b Cod penal cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe şi până la terminarea executării pedepsei. În baza art.81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe perioada unui termen de încercare de 4 ani şi 6 luni, prevăzut de art.82 C.pen. În baza art.359 Cod procedură penală în referire la art.83 Cod penal atrage atenţia inculpatului că dacă în cursul termenului de încercare va săvârşi din nou o infracţiune pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune. În baza art.71 al. ultim Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii prevăzute de art.64 lit.a, teza a-II-a, b C.pen. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art. 25 Cod penal în referire la art. 108 alin. 1 lit. d şi alin. 2 lit. a din Legea nr. 46/2008 cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal în referire la art. 320/1 Cod procedură penală condamnă inculpatul P.V. la o pedeapsă de 2 ani şi 8 luni închisoare, pentru săvârşirea instigării la infracţiunea de taiere ilegala de arbori ( fapta din octombrie 2009). În baza art.71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit.a teza a II-a, b Cod penal cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe şi până la terminarea executării pedepsei. În baza art.81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe perioada unui termen de încercare de 4 ani şi 8 luni, prevăzut de art.82 C.pen. În baza art.359 Cod procedură penală în referire la art.83 Cod penal atrage atenţia inculpatului că dacă în cursul termenului de încercare va săvârşi din nou o infracţiune pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune. În baza art.71 al. ultim Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii prevăzute de art.64 lit.a, teza a-II-a, b C.pen. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. Ia act că partea vătămată Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi Vânătoare Focşani nu s-a constituit parte civilă. In baza art. 118 al.3 Cod penal confiscă de la inculpatul T.I. suma de 100 lei reprezentând contravaloarea drujbei folosite la săvârşirea faptei. În baza art. 191 Cod procedură penală obligă inculpaţii la câte 600 lei fiecare cheltuieli judiciare, din care câte 300 lei fiecare , onorariu apărător oficiu. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare şi de la comunicare pentru Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi Vânătoare Focşani lipsă la judecată şi pronunţare . Pronunţată în şedinţă publică astăzi :21.01.2014.
Document: Hotarâre 21.01.2014
dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe perioada unui termen de încercare de 4 ani şi 6 luni, prevăzut de art.82 C.pen.

În baza art.71 al. ultim Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii prevăzute de art.64 lit.a, teza a-II-a, b C.pen. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii.

Instanta a dispus suspendarea conditionata a executari pedepsei principale si accesorii,acordand si termen de incercare de 4 ani si 6 luni
Va multumesc pentru lamurire!

mai pun o intrebare, schimbandu-se codul penal:

- exista posibilitatea ca si aceasta pedeapsa cu suspendare sa ii fie anulata?

Multumesc!
Va multumesc pentru lamurire! mai pun o intrebare, schimbandu-se codul penal:

- exista posibilitatea ca si aceasta pedeapsa cu suspendare sa ii fie anulata?

Multumesc!
GabriellaS, utilizator