avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca pierduta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca pierduta

daca am pierdut cartea de munca, ce se intampla, la itm se mai pot furniza informatii dac avrei sa afli vechimea?
Cel mai recent răspuns: auraama , utilizator 11:37, 23 Ianuarie 2014
Daca s-a pierdut carnetul de munca, atunci se poate reconstitui vechimea in munca, astfel :
- se declara pierdut carnetul de munca in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

- se solicita de la fostii angajatori adeverinte de vechime.
Daca aveti angajatori din sectorul de stat, atunci adeverintele de vechime se solicita de la acestia sau de la Arhivele n ationale - directiile Judetene in cazul in care acestia nu mai exista ori de la detinatorii de arhive

Daca aveti angajatori din sectorul privat , adeverintele de vechime se solicita de la acestia sau de la ITM in cazul in care acestia nu mai exista.
Multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdut carte munca mari_vio mari_vio Am pierdut cartea de munca.Cum dovedesc ca am muncit....ce trebuie facut? (vezi toată discuția)
Carte de munca ka3esz ka3esz Buna seara. Carte de munca pierduta la ultimul angajator. Ce sansa si posibilitati am de a recupera (intr-o forma legalizata) anii munciti pana in prezent ... (vezi toată discuția)
Am pierdut cartea de munca cum procedez? o mai pot recupera si ... dinu154 dinu154 AM PIERDUT CARTEA DE MUNCA CUM PROCEDEZ.O MAI POT RECUPERA SI DE UNDE. (vezi toată discuția)