Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca pierduta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca pierduta

daca am pierdut cartea de munca, ce se intampla, la itm se mai pot furniza informatii dac avrei sa afli vechimea?
Daca s-a pierdut carnetul de munca, atunci se poate reconstitui vechimea in munca, astfel :
- se declara pierdut carnetul de munca in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a.

- se solicita de la fostii angajatori adeverinte de vechime.
Daca aveti angajatori din sectorul de stat, atunci adeverintele de vechime se solicita de la acestia sau de la Arhivele n ationale - directiile Judetene in cazul in care acestia nu mai exista ori de la detinatorii de arhive

Daca aveti angajatori din sectorul privat , adeverintele de vechime se solicita de la acestia sau de la ITM in cazul in care acestia nu mai exista.
Multumesc frumos pentru raspuns.