avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Renuntare la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Renuntare la somaj

Buna ziua.
Sunt in somaj din luna iulie 2013. In luna august 2013 am infiintat un PFA, dar n-am renuntat la somaj, deoarece veniturile nete (venituri-cheltuieli) au fost mai mici de 500 lei, mai exact am iesit pe minus in fiecare luna. In plus, am declarat la Finante, la infiintarea PFA, prin decl. 220, un venit net de 300 lei.
In aceasta luna am incasat o factura de 5000 lei, deci e momentul sa renunt la indemnizatia de somaj.
Intrebare: cum trebuie sa procedez la AJOFM, ce acte trebuie sa prezint ca sa inceteze plata indemnizatiei?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLEMENT PINTILIE , Consilier juridic 17:05, 22 Ianuarie 2014
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
...
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
...

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 24.
...
(2) Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj pentru motivul prevãzut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de întâi a lunii în care beneficiarul a realizat venituri mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã al asigurãrilor pentru şomaj şi stimulãrii ocupãrii forţei de muncã în vigoare.
...

3. Mergeti la Agentia de Somaj si faceti o cerere pentru incetarea platii indemnizatiei de somaj, conform art. 44(b) din Legea 76/2002.
Inceteaza din momentul cand aveti veniturile declarate !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de somaj oroles2010 oroles2010 Buna ziua! In conditiile in care detin un PFA pot beneficia de ajutor de somaj? (vezi toată discuția)
Pfa in timpul somajului tecu63 tecu63 Se poate infiinta PFA in domeniul medical? Pot infiinta PFA fara sa imi afecteze somajul? Mai concret pregatirea mea profesionala este asistent medical de ... (vezi toată discuția)
Pierzi somajul daca ai o intreprindere individuala? papa_paul602000 papa_paul602000 Se pierde somajul daca ai activa o I.I.(intreprindere individuala)? (vezi toată discuția)