avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Astept raspuns - alcoolemie 0.89 in aerul expirat, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Astept raspuns - alcoolemie 0.89 in aerul expirat, recuperare permis

am fost prins cu alcoolemie de 0,89 in aerul expirat si urmeaza sa ma trimita in judecata pot scapa de pedeapsa cu noul cod nu mai am antecedente. Poate sa mi se dea permisu
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
robert_nebunu, utilizator
Cel mai recent răspuns: seat , utilizator 15:48, 27 Ianuarie 2014
In cazul dvs. nu are nicio relevanta intrarea in vigoare a noului Cod penal. Sunteti cercetat pentru:

OUG nr.195/2002:

Art. 87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Permisul se anuleaza si veti putea da din nou examen doar dupa 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

pot face vreo cerere ceva dupa 6 luni la comandant sau judecatorie? nu intervine amnistia cu schimbarea codului????
multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
robert_nebunu, utilizator
Puteti sa faceti cerere si la presedintie, nu se va aproba. Nu intervine nimic.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
cyan, moderator
multumesc
Permisul de conducere nu va fi redobandit.

Alte discuții în legătură

Redobandire permis anulat tirist tirist buna ziua.Sunt sofer profesionist, B,C,E din 1998.nu am avut niciodata permisul retinut sau accidente.pe 15 sept am fost prins baut..1,08 in etilotest.as vrea ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis mirc94 mirc94 Salut! In august am fost prins cu o alcoolemie de 1.70 in sange, la volan. Datorita circumstantelor si faptului ca nu am avut niciun antecedent, am primit ... (vezi toată discuția)
Anularea permisului pepetm pepetm Buna ziua e prima data cand scriu pe un forum asa ca nu stiu cum fuctioneaza oricum intrebarea mea este: in 2014 am fost oprit in trafic si testat cu aparatu ... (vezi toată discuția)