Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Astept raspuns - alcoolemie 0.89 in aerul expirat, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Astept raspuns - alcoolemie 0.89 in aerul expirat, recuperare permis

am fost prins cu alcoolemie de 0,89 in aerul expirat si urmeaza sa ma trimita in judecata pot scapa de pedeapsa cu noul cod nu mai am antecedente. Poate sa mi se dea permisu
robert_nebunu, utilizator
In cazul dvs. nu are nicio relevanta intrarea in vigoare a noului Cod penal. Sunteti cercetat pentru:

OUG nr.195/2002:

Art. 87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Permisul se anuleaza si veti putea da din nou examen doar dupa 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

pot face vreo cerere ceva dupa 6 luni la comandant sau judecatorie? nu intervine amnistia cu schimbarea codului????
multumesc
robert_nebunu, utilizator
Puteti sa faceti cerere si la presedintie, nu se va aproba. Nu intervine nimic.
cyan, moderator
multumesc
Permisul de conducere nu va fi redobandit.