Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis anulat

buna ziua.Sunt sofer profesionist, B,C,E din 1998.nu am avut niciodata permisul retinut sau accidente.pe 15 sept am fost prins baut..1,08 in etilotest.as vrea sa stiu daca procesul dureaza mult, daca vor tine cont ca din asta traiesc si nu am mai avut abateri si daca sunt nevoit sa fac scoala de soferi din nou sau dau doar examen..ms:((
Aveţi posibilitatea să redobândiţi dreptul de a conduce autovehicule, respectiv să obţineţi un nou permis de conducere.

Astfel, pentru redobândirea permisului de conducere care a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, solicitantul se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:

-- au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;

-- a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

-- interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art.64 lit.c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.

da...legea o stiu..eu voiam ceva particularizat pe sit mea..ms
Faza de urmarire penala poate dura destul de mult, daca dosarul ajunge in instanta acolo se poate termina repede daca recunoasteti fapta, nu va tine nimeni cont ca din asta traiti si ca nu ati avut abateri veti fi cu siguranta condamnat daca ne raportam la alcoolemia pe care ati avut-o in aerul expirat, probabil cea din sange va fi dubla, la un an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare puteti sustine examen pentru un nou permis.
pt toate categoriile si fara a mai face soala?