Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reevaluare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reevaluare

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: O cladire este reevaluata cu minus la 31.12.2013. Valoare de inreg. este 60.000 lei, iar acum comisia a hotarat sa aiba o valoare de 50.000 lei. Amortizarea cumulata este de 35.918 lei, in contul 105 am un sold credit din reev.precedente 38.000 lei. Am procedat in felul urmator: 60.000 : 50.000 = 1.2 coeficient . 35.918:1.2=29.932, 35.918-29.932=5.986. Inreg.contabile sunt urmatoarele: 105=212 10.000 si nu stiu ce sa fac cu amortismentul? 105=281 -5.986? Este corect?
Buna ziua,

De regula pentru cladirile reevaluate la valoarea de piata, se foloseste metoda elimnarii amortizarii din valoarea bruta a activului.
In acest caz inregistrarile contabile ar fi urmatoarele:
281=212 35.918
212=105 25.918

Insa, este corect din punct de vedere matematic si al inregistrarilor si ajustarea pe baza coeficientului asa cum ati calculat-o dvs.
In opinia mea, in cazul dvs este recomandata anularea amortizari((punctul 122, alineatul 2, litera b din OMF 3055/2009).

Numai bine
Va multumesc pt.raspuns, dar am unele nelamuriri: dupa formula contabila dat de Dvs. pe 212 ramane numai 10.000 lei, valoare imobilului este 50.000 dupa reevaluare. Dupa eliminarea amortismentului,in luna urmatoare incepe amortizarea a 50.000 de lei?
Buna seara,

Nu am inteles de ce ramane valoarea 10.000 dupa aplicarea formulelor.
60.000(valoarea initiala 212)-35.918(eliminarea amortizarii)+25.918(inregistrarea cresterii)=50.000 lei.

Din luna urmatoare, incepeti amortizarea valorii de 50.000 lei. Nu utitati de diferenta din reevaluare care se reia concomiten cu amortizarea la elemente similare venitului.

Numai bine
Imi puteti explica: cum se inregistreaza diferenta din reevaluare concomitent cu amortizarea la elemente similare venitului? Multumesc inca odata!
Buna ziua,

Contabil, operatiunea se reflecta prin transferul in cadrul rezervelor(105=106).

Fiscal, sumele respective se considera elemente similare veniturilor la calcul impozitului pe profit, operatiune care se reflecta extracontabil in registrul de evidenta fiscala.

Numai bine