Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... reevaluare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

reevaluare

ce se intampla daca am reevaluat o cladire de la 100.000 ron la 50.000 ron dar amortizarea mea a fost de 70.000 ron . Ce fac cu diferenta de 20.000 ron? Am amortizare in plus.
Multumesc
Trebuie sa o scoti de pe cheltuieli.
Inteleg ca inainte de reevaluare soldurile din balanta de verificare sunt:

212 "Construcţii" = 100.000 lei (sold debitor);
2812 "Amortizarea construcţiilor" = 70. 000 lei.

In urma reevaluarii se inregistreaza diferenta in minus:

105 "Rezerve din reevaluare" = 212 "Construcţii" cu 50.000 lei.

Totodata, daca rezerva din reevaluare e negativa (are sold debitor) si valoarea amortizarii este mai mare decat valoarea imobilului reevaluat se vor actualiza la noile valori:

2812 "Amortizarea construcţiilor" = 105 "Rezerve din reevaluare" cu 20.000 lei;
6813 "Cheltuieli de exploatare privind ajustările pentru deprecierea imobiliz" = 105 "Rezerve din reevaluare" cu 30.000 lei.
Iulian Manea a scris:

Inteleg ca inainte de reevaluare soldurile din balanta de verificare sunt:

212 "Construcţii" = 100.000 lei (sold debitor);
2812 "Amortizarea construcţiilor" = 70. 000 lei.

In urma reevaluarii se inregistreaza diferenta in minus:

105 "Rezerve din reevaluare" = 212 "Construcţii" cu 50.000 lei.

Totodata, daca rezerva din reevaluare e negativa (are sold debitor) si valoarea amortizarii este mai mare decat valoarea imobilului reevaluat se vor actualiza la noile valori:

2812 "Amortizarea construcţiilor" = 105 "Rezerve din reevaluare" cu 20.000 lei;
6813 "Cheltuieli de exploatare privind ajustările pentru deprecierea imobiliz" = 105 "Rezerve din reevaluare" cu 30.000 lei.

Dl Manea: nota 105 = 212 se face numai daca in perioada precedenta cladirea a avut o reevaluare pozitiva.
Notele urmatoare chiar nu stiu de unde le-ati scos. Zice cineva ca acea cladire este integral amortizata, a trecut cumva perioada de amortizare, asa incit contul 2812 sa ramina cu sold de 50000?

Daca 50000 reprezinta pretul de piata la 31.12.2011 notele sint:
2812 = 212 70000 (se anuleaza amortizarea pt ca pretul de piata tine cont de faptul ca imobilul nu este nou si are un grad de uzura)
212 = 105 20000 (pt aducerea cladirii la val de piata)

Atentie insa la amortizarea fiscala incepind cu 2012. Se va amortiza contabil 50000 pe perioada ramasa de viata a imobilului, dar fiscal nu se recunoaste decit la nivelul valorii initiale de intrare.