Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am si eu o intrebare foarte importanta - sex intre ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am si eu o intrebare foarte importanta - sex intre minori, consecinte legale

se poate baga in puscarie un baiat de 17 ani ca a facut sex cu fata de 15 ani? Eu sunt acela, dar ea a vrut, a venit la mine si a zis ca vrea sa facem sex, si toate cele.. si acum mam pomenit cu mama ei ca mi-am batut eu joc de ea dar e invers, a vrut ea a venit la mine acasa nu am obligato ma cauta intruna.. as vrea un sfat ceva pot intra la puscarie?
Daca veti putea proba acordul fetei,nu veti avea probleme
Odata implinita varsta de 15 ani infractiunea de act sexual cu un minor nu mai subzista. ( legiuitorul a incriminat varianta agravata a acestei infractiuni avand subiectul activ circumstantiat, calificat : un profesor, tutore , curator, supraveghetor , care uzeaza de autoritatea conferita de profesia sau de calitatea pe care o are ).

Daca au fost facute promisiuni de casatorie unei minore care nu a implinit inca varsta de 18 ani este intrunit continutul constitutiv al infractiunii de seductie.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala in cazul acestei infractiuni, insa nu este incidenta in cazul savarsii infractiunii de act sexual cu un minor, care prezinta un grad de pericol social mai ridicat.

Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.

Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă faptele prevăzute în alin. 1-3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1-4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Nu este savarsita infractiunea de act sexual cu un minor, din expunerea dumneavoastra.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
am avut si eu aceeasi problema cu o fata de 16 ani knd eu aveam 19 adik akum vreo 10 ani knd legea era mai aspra.a pus-o masa sa se duca sa ma reclame la politie k am violat-o,k dak nu o da afara din casa.Am fost chemat la sectie si dupa vreo 2 ore de ancheta in birouri diferite,politia af facut-o p fata sa spuna adevarul,plus k aveam martori k tot liceul stia k suntem impreuna.
Au chemat-o pe masa intrun final si i-a tras politia o amenda buuuna de nu i-a mai trebuit nici o reclamatie.
eu zic sa stai linistit,dak nu ai fortat-o nu are ce sa iti faca nimeni,aceste cazuri sunt foarte dese iar politia (atunci cand vor) isi pot da seama cine minte si cine spune adevarul
rodica1985, utilizator