Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dezbatuta,solicitare plata sulta dupa 17 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dezbatuta,solicitare plata sulta dupa 17 ani

Buna ziua,
Tatal a decedat,au ramas doi frati si mama(sotia).S-a dezbatut succesiunea si acceptat mostenirea,iar acum-dupa 17 ani unul dintre frati cere plata sultei.
Poate sa mai obtina plata aceatei sulte ? S-a prescris?
Si daca s-a prescris,ce se intampla cu partea sa din mostenir?
Multam frumos.
Nicu
niccu, utilizator
Se putea pretinde (inclusiv prin executare silita) sulta vreme de 3 ani de la ramanerea irevocabila a sentintei de partaj. Daca nu a facut-o atunci a pierdut acest drept.
Cum ce se intampla cu partea lui de mostenire? A luat-o si a acceptat o sulta pentru partea lui la partaj. Partajul nu stiu cand s-a facut. Daca s-a facut...
S-a dezbatut succesiunea si acceptat mostenirea,iar acum-dupa 17 ani unul dintre frati cere plata sultei.

Cred ca abia acum cere partajul, respectiv sulta pt cota sa. Daca nu ii dati, nu va intelegeti asupra unei sume, va cere partajul in instanta.
Multumesc,s-a rezolvat prin mediere.
Stima tuturor,
Nicu