Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu masina de Bg fara RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu masina de Bg fara RCA

Buna ziua. De curand am avut un accident cu o masina inmatriculata in Bulgaria, fara rca..si anume m-a lovit din spate,eu la randul meu lovind masina din fata. Mentionez ca eram in stationare, in coloana de masini. Am apelat la B.A.A.R, urmeaza sa verifice masina.Intrebarea este, va plati dauna fata-spate, sau doar partea din spate? Masina din fata mea a fost reparata pe RCA meu se pare. Este corect asa?
Multumesc anticipat
Depinde ce a stabilit agentul prin procesul verbal, adica a cui a fost vina.
Exista situatii in care cel din spate (bulgarul in situatia dvs.), cu asigurarea lui (sau din buzunarul lui) le-a reparat pe toate din fata sa. Ce scrie in PV?
Vina a fost a lui. i-au ridicat placutele,talonul+ amenda. Voiam sa stiu daca tot el imi va repara si bordul masinii,eu nefiind in mers,ci in coloana,nu consider ca nu am respectat distanta fata de cel din fata. RCA meu s-a dublat din cauza asta,cel din fata reparand masina sa cu el.. Cum se procedeaza in acest caz?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Daca e asa .. vina e celui din spate care nu a respectat norma cu privire la distanta legala . Daca nu scrie asa in P.v. actionati-l in instanta pt despagubire .
El nu avea RCA,masina fiind inmatriculata in BG. Am trimis sesizare la BAAR,ei ma vor despagubi, intrebarea era daca o vor face pentru ambele parti ale masinii ? Iar daca pers din fata mea a folosit RCA meu,se poate face vreun regres catre cetateanul bulgar?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
-Christian- a scris:

RCA meu s-a dublat din cauza asta,cel din fata reparand masina sa cu el.

Daca nu ati fost gasit vinovat de producerea accidentului cum si-a reparat cel din fata masina pe asigurarea dvs.??
Pana la urma cine a fost gasit vinovat de producerea accidentului?