Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost lovit de o masina inmatriculata in Bulgaria, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost lovit de o masina inmatriculata in Bulgaria, RCA-ul meu este expirat

buna seara,

astazi am fost lovit de o masina inmatriculata in bulgaria, din vina lui, pe care si-a recunoscut-o.

eu am rca expirat.

pot sa imi repar masina pe rca lui ? parca era obligativitatea ca si eu sa am rca valabil, corect ?
Daca ati incheiat constatarea amiabila va puteti repara masina cu polita rca a soferului vinovat.
Nu aveti obligatia sa aveti asigurarea RCA valabila.
Doar conducatorul auto vinovat de producerea accidentului trebuie sa aiba asigurarea in termen de valabilitate ptr a putea despagubi pe celalalt conducator auto.
Trebuie sa aveti constatare amiabila ptr a beneficia de despagubire. O sa cam aveti de alergat dara asta e cu masinile inmatriculate in BG.
multumesc frumos. aveam o mare frica din cauza ca am rca expirat, mi-ati luat o piatra de pe inima.
Reparatia se face pe asigurarea carte verde a masinii inmatriculate in Bulgaria. Luati legatura cu reprezentantul din Romania a asiguratorului bulgar si anuntati accidentul. Dureaza ceva timp dar despagubirea se acorda (cu conditia ca polita de asigurare a vinovatului sa fie valabila - in caz contrar despagubirea se face de catre FPVS, adica Fondul de Protectie a Victimelor Strazii).
Masina mea e pe firma, mai pot fi despagubit de FPVS ?

Cel care m-a lovit nu mai raspunde la telefon, am fost la politie si am declarat accidentul in termenul legal si am dat datele lui personale. In nici un caz masina nu e pe numele lui, asa ca voi avea ceva probleme cu individul.