Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contul 711
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contul 711

Buna ziua

As vrea sa va intreb, in bilant-la contul de profit si pierdere,la pozitia "Venituri aferente costului productiei in curs de executie,cum se calculeaza soldul contul 711, cand are sold debitor/creditor?

Multumesc anticipat
treceti prin diferenta doar, daca nu se permite trecerea si a soldurilor debitoare si a celor creditoare.

pana la urma conteaza cum s-a influentat cumulat contul 121 in anul rescpectiv, si nu ce s-a intamplat lunar.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Asa zisul sold debitor sau creditor(care de altfel nu exista in balanta de verificare)rezulta din
diferenta intre soldul contului 345 sau altul asemanator,de la inceputul si sfarsitul anului. Daca soldul acestor conturi de la sfarsitul anului este mai mare decat cel de la inceputul anului , contul 121 din an inregistrand profit,diferenta reprezinta sold creditor. Daca diferenta intre soldurile contului 345 de la sfarsitul anului si cel de la inceputul anului este negativa,atunci soldul va fi debitor.
Buna seara,

La sfarsitul perioadei, soldul contului 711 se transfera asupra contului de profit si pierdere (121).

Respect,
Dan Preda.