avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contul 711
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contul 711

Buna ziua

As vrea sa va intreb, in bilant-la contul de profit si pierdere,la pozitia "Venituri aferente costului productiei in curs de executie,cum se calculeaza soldul contul 711, cand are sold debitor/creditor?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 13:21, 29 Ianuarie 2014
treceti prin diferenta doar, daca nu se permite trecerea si a soldurilor debitoare si a celor creditoare.

pana la urma conteaza cum s-a influentat cumulat contul 121 in anul rescpectiv, si nu ce s-a intamplat lunar.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Asa zisul sold debitor sau creditor(care de altfel nu exista in balanta de verificare)rezulta din
diferenta intre soldul contului 345 sau altul asemanator,de la inceputul si sfarsitul anului. Daca soldul acestor conturi de la sfarsitul anului este mai mare decat cel de la inceputul anului , contul 121 din an inregistrand profit,diferenta reprezinta sold creditor. Daca diferenta intre soldurile contului 345 de la sfarsitul anului si cel de la inceputul anului este negativa,atunci soldul va fi debitor.
Buna seara,

La sfarsitul perioadei, soldul contului 711 se transfera asupra contului de profit si pierdere (121).

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

711 in bilant mmanu mmanu buna ziua folosesc contul 711 variatia stocurilor pentru a evidentia cresterea in greutate animale, la o ferma, problema este ca nu am sold la cont la ... (vezi toată discuția)
Cont 711 cont de profit si pierdere daniela125 daniela125 buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie, in contul de profit si pierdere generat de saga , la contul 711 am o valoare cu minus (-300. 000 ... (vezi toată discuția)
Sold 711 florcik florcik Buna ziua, Am o speta de rezolvat si nu stiu cum. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum calculez sold 711 daca nu am acces decat la o balanta ? Pe baza ... (vezi toată discuția)