Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala pentru femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala pentru femei

Buna ziua! Sunt nascuta in data de 9.11.1964 .Lucrez din data de 1.10.1984 pana in prezent ,dintre care 16 ani lucrati in grupa a II a .Cand pot iesi la pensie anticipata partial ?Multumesc anticipat!
Femeile nascute in nov.1964 pot iesi la limita de varsta in aug. 2027, la 62 ani si 9 luni si un stagiu complet de 33 ani si 11 luni. Daca cei 16 ani de gr a II sunt in procent de 100% se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (limita de varsta - febr. 2024 daca pana atunci aveti un stagiu de 33 ani si 11 luni). Pt. cei 16 ani de grupa primiti un stagiu suplimentar de 3 luni la an, adica 4 ani.
Pensia anticipata se acorda cu 5 ani mai devreme - aug. 2022 - daca pana la acea data aveti un stagiu de cotizare de 33 ani 11 luni + 8 ani 1 zi = 41 ani 11 luni 1 zi.
Pensie anticipata partiala (penalizare 0,75% x nr. lunilor de anticipare) - aug. 2022 daca la acea data aveti un stagiu 33 ani 11 luni 1 zi.
Momentan dvs aveti un stagiu de 29 ani + 4 (pt. gr II) = 33 ani ( pt. 01.10.2013)
Multumesc mult pentru lamurire !