avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ma poate ajuta cineva sa imi rezolv o teme la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ma poate ajuta cineva sa imi rezolv o teme la contabilitate

SC ASA SRL contracteaza la data de 12.06.2014 un credit bancar in valoare de 24.000 lei pe termen de 2 ani. Comisionul bancar pentru intrumentarea dosarului de credit este de 1 %, si este achitat de catre societate prin virament la data contractarii creditului. rata anuala a dobanzii este de 10%. conform contractului de creditare, rambursarea se face in transe egale, iar dobanda se achita trimestrial impreuna cu transa lunara. la 31.10.2014 societatea raqmburseaza anticipat creditul ramas, achitand si dobanda aferenta. SUNT 8 INREGISTRARI

eu stiu doar 6:
primirea creditului: 5121=1621
ridicarea de la banca: 581=5121
depunerea in caserie: 5311=581
dobanda: 666=1682
rambursarea credutului: 1682=5121 / 1621=5121

care sunt celelalte 2 operati, sau cum sa inregistrez si acel comision de 1 %

PROBLEMA 2
se emite la data de 29.12.2013 un pachet de 2000 de obligatiuni, cu o valoare nominala de 5 lei/oblig, pe o perioada de 2 ani, la o rata a dobanzii de 20% pe an.la data de 30.12 se incaseaza in numerar contravaloarea obligatiunilor emise. se achita in numerar dobanda aferenta primului an. se rascumpara cu numerar 1600 de obligatiuni la valoare de 4,5 lei, care se anuleaza. TOT 8 INREGISTRARI

PROBLEMA 3

societatea are un capital social varsat de 20.000 de actiuni, cu valoare nominala de10 lei. se hotaraste sa majoreze capitalul social printr-un aport reprezentat de un utilaj evaluat la 28.000 lei, pentru care se acorda 2000 de actiuni. suma capitalurilor proprii este de 280.000 reprezentate,pe langa capitalul social, de rezelvele constituite de societate in suma de 80.000. societatea a platit in numerar suma de 1000 lei reprezentand cheltuieli de emisiune a noilor actiuni. din prima de aport se acorda cheltuielile de emisiune noilor actiuni. din prima de aport se acopera o pierdere de 2000 lei. prima ramasa se inorporeaza la capitalul social, apoi se incorporeaza si rezervele in capitalul social...


VA ROG DIN SUFLET
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 07:32, 30 Ianuarie 2014
comisionul pentru instrumentarea dosarului de credit
627=5121 val. 1%,la explicati spuneti pentru ce este comisionul.
lasa-ti o adresa de email incerc sa va explic.. ..sa va ajut..
o zi buna:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare contabila credit pe termen lung Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog am un contract de credit in care se secifica ca este utlizat 100% pentru investitii ( constructie sediu social ) . Pe ... (vezi toată discuția)
Linie credit transformata in credit cu rata lunara Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Am avut o linie de credit care se va transforma in credit cu rate lunare pe o durata de 48 luni ? Care este inregistrarea contabila in ce cont ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea in contab. a unui credit bancar kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O societate a luat un credit de la o banca, pe care i-l va rambursa in 36 de luni, in rate egale. Cum se inregistreaza in contabilitate? ... (vezi toată discuția)