Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cladire

Buna,la 31.12.13 s-a reevaluat o cladire ce avea valoarea 530 lei,si dupa reevaluare valoarea ei este de 475 lei.In rezerve din evaluare exista un sold creditor de 57lei.Imi spuneti va rog inregistrarile contabile?
Multumesc
Buna ziua,

Eu stiu ca se face asa:

105 = 212 55 lei.

Soldul lui 105 va ramane 2 lei.

O zi buna
Multumesc
105=212 55 lei

puneti diminuarea pe seama rezervei
diminuati rezerva
Buna ziua,

Ordinul 3055/2009 art 122:

(2) La reevaluarea unei imobilizări corporale, amortizarea cumulată la data reevaluării
este tratată în unul din următoarele moduri:
a) recalculată proportional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel încât
valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea sa reevaluată.
Această metodă este folosită, deseori, în cazul în care activul este reevaluat prin aplicarea
unui indice; sau
b) eliminată din valoarea contabilă brută a activului si valoarea netă, determinată în
urma corectării cu ajustările de valoare, este recalculată la valoarea reevaluată a activului.
Această metodă este folosită, deseori, pentru clădirile care sunt reevaluate la valoarea lor
de piată.

Ca sa putem vorbii de inregistrari contabile "ca la carte", trebuie sa avem toate datele.
Care este amortizarea curenta?

Respect,
Dan Preda.
Deci,valoare cladire 530583 lei,amortizare / luna:961.63 lei,valoare dupa reevaluare 475 000 lei,rezerve din evaluare 57740.
Am facut inregistrarea 105 = 212 55 583 lei si am recalculat amortizarea 721 lei/luna.
E corect??
Mai sunt necesare alte inregistrari?
Imi cer scuze sunt mai noua .Multumesc