Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cladire - inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cladire - inregistrari contabile

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
- la sfarsitul anului 2010 s-a facut reevaluarea cladirii si de la valoarea de 43.395,28 s-a ajuns la val.justa de 105.600,99. (sold creditor cont 105 era 62.205,71)
- acum, la sfarsitul anului 2013, dupa reevaluare, de la valoarea de 105.600,99 s-a ajuns la valoarea de 152.621,00. (sold creditor cont 105 a crescut cu inca 47.020,01)
Intrebare: Ce inregistrari contabile mai trebuie facute acum, la decembrie 2013, avand in vedere aprecierea cladirii, in afara de inregistrarea
212 = 105 47.020,01 ?

Va multumesc.
Nu mai trebuie nicio inregistrare.
Buna seara,

Conform art 122 alin 2 lit b din OMFP 3055/2009 :

La reevaluarea unei imobilizari corporale, amortizarea cumulata la data reevaluarii este tratata in unul din urmatoarele moduri:
a) recalculata proportional cu schimbarea valorii contabile brute a activului, astfel incat valoarea contabila a activului, dupa reevaluare, sa fie egala cu valoarea sa reevaluata. Aceasta metoda este folosita, deseori, in cazul in care activul este reevaluat prin aplicarea unui indice; sau
b) eliminata din valoarea contabila bruta a activului si valoarea neta, determinata in urma corectarii cu ajustarile de valoare, este recalculata la valoarea reevaluata a activului. Aceasta metoda este folosita, deseori, pentru cladirile care sunt reevaluate la valoarea lor de piata.

Mai intai eliminati amortizarea cumulata:

2812 = 212

Apoi inregistrati cresterea de valoare si recalculati astfel amortizarea.

212 = 105

Daca nu faceti asa, riscati sa calculati gresit amortizarea.

Respect,
Dan Preda.
Multumesc pt. raspuns, dar acum mai am o nelamurire: daca recalculez amortizarea dupa noua valoare justa a cladirii, ce durata iau in calcul acum - cea avuta la inceput in 2010 (de 600 luni) sau cea ramasa acum la dec. 2013, de 564 luni ?
Buna ziua,

Durata ramasa.

Respect,
Dan Preda.