avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta legala intre o fabrica si o locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta legala intre o fabrica si o locuinta

Chiar nu exista nici o lege care prevede distanta dintre o fabrica si casa de locut?
Ma gandesc la o varianta, s-ar putea sa gasesti ceva in reglementarile de mediu.
exista ceva in legislatia privind sanatatea publica, dar nu stiu nr de act normativ . Stiu sigur ca in cazul halelor de productie trebuie respectata o distanta de 50 m intre amplsament si limita de proprietate . Se poate construi mai aproape numai cu acordul vecinilor. Poate aflii mai multe de la Directia de Sanatate Publica, caci pentru obtinerea avizului acestei autoritati trebuie respectate aceste distante.
atentie, nu confunda autorizarea construirii "fabricii" cu autorizarea functionarii acesteia.
anumite avize stau la baza emiterii autorizatiei de construire si altele la baza emiterii autorizatiei de functionare.
asta are impact asupra actului administrativ pe care intentionezi sa-l contesti.
ce domeniu de activitate are "fabrica"?
este deja construita?
la ce distanta de tine?

rpopescu2000@k.ro
este o fabrica de paine si are cu mine un perete comun. toata noaptea se aude malaxorul si nu numai.
Imi poate ajuta cineva sa o ichid? Contra cost bineinteles. Nu stiu cum au obtinut autorizatiile de finctionare. Nu mai pot suporta galagia. Multumesc tuturor care au raspuns

Alte discuții în legătură

Obtinele autorizatie de extindere casa marian_eugen marian_eugen Buna seara,m-am apucat si eu sa construiesc inca doua camere,o baie si un hol in prelungirea casei existente cu modificarea acoperisului casei existente si nu ... (vezi toată discuția)
Distanta legala si conditii de igiena intre hala de productie mobila si casa ALXGH ALXGH Buna ziua! Problema: Veciunul de langa proprietatea casei mele si-a construit o hala pentru mobila la 60 cm de gardul meu avand si un gater de lemne in curte. ... (vezi toată discuția)
Vecinul construieºte fãrã autorizaþie, iar primãria nu face nimic! amadeus_121 amadeus_121 Vecinul meu construieşte infrastructura unei fabrici pentru care a avut un PUZ care a expirat, dar niciodată n-a avut autorizaţie de construcţie, mai ales ... (vezi toată discuția)