Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de aducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de aducere

Buna ziua! Am o intrebare la care sper ca voi primi un raspuns linistitor. In luna octombrie a anului trecut la usa apart. in care locuiesc s-a prezentat un echipaj de politie cu un mandat de aducere in calitate de martor pe numele fratelui meu, dar acesta era plecat din tara la acea data si eu a trebuit sa dau o declaratie pe propria raspundere cu aspectele astea. De atunci au trecut 6 luni si el nu s-a intors in tara. Ce se poate intampla cu el? Poate fi sanctionat in vreun fel? Vor mai venii politistii? multumesc!
Dupa parerea mea este procedura de citare gresita. Atunci cand politistii au venit prima data dvs. trebuia sa le fi comunicat o adresa la care fratele dvs. poate fi gasit, iar urmatoarea citatie sa fie trimisa la adresa respectiva. Este posibil sa revina politistii, iar de sanctionat nu cred ca va fi sanctionat odata ce citarea se face gresit.
Daca fratele are domiciliul la adresa unde stati si dvs. nu vad unde au gresit politisti. La momentul respectiv a-ti spus organelor faptul ca fratele este plecat din tara,aspect care a fost consemnat intr-un act pe cate,banuiesc,la-ti semnat. Ca de atunci nu a mai fost cautat sau citat,nu stiu ce sa va spun. E posibil ca politisti sa revina sau poate nu mai este nevoie,am in vedere calitatea de martor.Nu vad motiv de sanctiune.
Cand politistii au venit prima oara la dvs trebuia sa incheie un proces verbal in care sa constate lispa fratelui si in baza declaratiilor dvs sa mentioneze adresa din strainatate la care poate fi citat acesta.
Legat de o eventuala sanctionare a acestuia nu cred ca se pune problema. Totusi nu ar fi rau sa inregistrati o notificare la politie prin care ii anuntati pe acestia de adresa fratelui dvs din strainatate.

Av. Adrian Posdarie
Nu am precizat o adresa a acestuia din strainatate deoarece nu mi-a cerut nimeni asta. Mi-au spus sa-i transmit ca in momentul in care ajunge in Romania sa se prezinte la sediul politiei pentru a i se lua o declaratie. Si trebuie sa mai precizez ca in februarie au venit din nou acasa, noi locuind la aceeasi adresa, si am dat aceeasi declaratie ca si prima data.
filipstelian a scris:

Daca fratele are domiciliul la adresa unde stati si dvs. nu vad unde au gresit politisti. La momentul respectiv a-ti spus organelor faptul ca fratele este plecat din tara,aspect care a fost consemnat intr-un act pe cate,banuiesc,la-ti semnat. Ca de atunci nu a mai fost cautat sau citat,nu stiu ce sa va spun. E posibil ca politisti sa revina sau poate nu mai este nevoie,am in vedere calitatea de martor.Nu vad motiv de sanctiune.

Nu comentez deoarece s-ar putea sa fiu iarasi admonestat. Vedeti daca sesizati voi ceva in neregula cu mesajul asta.